Home » সাময়িকভাৱে খালী হোৱা পদ পূৰণৰ বাবে অতিথি শিক্ষক নিযুক্তি দিব অসম বিদ্যালয়সমূহত

সাময়িকভাৱে খালী হোৱা পদ পূৰণৰ বাবে অতিথি শিক্ষক নিযুক্তি দিব অসম বিদ্যালয়সমূহত

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

সমৰ বিদ্যালয়সমূহে খালী পদ পূৰণৰ বাবে অতিথি শিক্ষকক নিযুক্তি দিয়াৰ কথা চিন্তা কৰিছে। শিক্ষামন্ত্ৰী ৰনোজ পেগুৱে কয় যে শিক্ষকৰ নাটনি দূৰ কৰিবলৈ চৰকাৰে এইসকল শিক্ষকক সাময়িকভাৱে নিযুক্তি দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। শিক্ষকৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ চৰকাৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে নিজৰ বিদ্যালয়সমূহত অতিথি শিক্ষক নিযুক্তি দিবলৈ বিচাৰিছে,শিক্ষামন্ত্ৰী আৰম্ভণিৰ পেগু দেওবাৰে কয়। বৰ্তমান সমগ্ৰ ৰাজ্যতে প্ৰায় ৮ হাজাৰ বিদ্যালয় শিক্ষকৰ পদ খালী হৈ আছে আৰু ইয়াৰে যথেষ্ট সংখ্যক কেৱল অনুসূচিত জনজাতি (পাহাৰ) শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে সংৰক্ষিত বুলিও তেওঁ কয়।

 
পিটিআইক দিয়া এক সাক্ষাৎকাৰত পেগুৱে কয় যে ৰাজ্যিক কেবিনেটে ইতিমধ্যে অতিথি শিক্ষক নিযুক্তিৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে আৰু স্থায়ী অধ্যাপক নিযুক্তি নোপোৱা পৰ্যন্ত শিক্ষা বিভাগে একাংশ বিদ্যালয়ত নিযুক্তিৰ বাবে প্ৰাথমিক কাম আৰম্ভ কৰিছে।
 
চৰকাৰে প্ৰথমতে বিদ্যালয়সমূহত বিশেষকৈ ঐতিহাসিক বিদ্যালয়সমূহত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ সন্থা গঠন কৰি প্ৰস্তাৱটো কাৰ্যকৰী কৰিব বিচাৰে, প্ৰত্যক্ষ হস্তক্ষেপ কৰি নহয় বুলিও তেওঁ লগতে কয়। পেগুৱে কয়, “এই প্ৰাক্তন ছাত্ৰ সন্থাসমূহে বিদ্যালয়সমূহত গুণগত শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব। স্থায়ী শিক্ষক নিযুক্তি নোপোৱালৈকে তেওঁলোকে অতিথি শিক্ষক লাভ কৰাৰ চেষ্টা কৰিব যাতে শ্ৰেণীসমূহত বাধাৰ সৃষ্টি নহয়।”
 
তেওঁ কয় যে “আমাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে আমাৰ বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক মানসম্পন্ন শিক্ষা প্ৰদান কৰা। অতিথি শিক্ষকসকলক মাহেকীয়া পাৰিতোষিক হিচাপে নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন প্ৰদান কৰা হ’ব আৰু সেয়া মহাবিদ্যালয় বা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দৰে প্ৰতি শ্ৰেণী ভিত্তিত নহ’ব।”
মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে এই অতিথি শিক্ষকসকল ঠিকাভিত্তিক শিক্ষকসকলৰ দৰে নহ’ব, যিসকলে ইতিমধ্যে সমগ্ৰ ৰাজ্যৰ হাজাৰ হাজাৰ বিদ্যালয়ত কাম কৰি আছে।
পেগুৱে কয় যে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে প্ৰায় ৮ হাজাৰ পদ খালী হৈ আছে।
 
“ইয়াৰে ৪ হাজাৰকৈ প্ৰাথমিক আৰু মাধ্যমিক পৰ্যায়ত খালী হৈ আছে। শেহতীয়াকৈ আমি ১১ হাজাৰ শিক্ষক নিযুক্তি দিছো। খালী হোৱা এক উল্লেখযোগ্য সংখ্যক পদ ST-Hills শিতানৰ বাবে সংৰক্ষিত। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে আমি সংৰক্ষিতত নিযুক্তি দিবলৈ উপযুক্ত প্ৰাৰ্থী লাভ কৰা নাই।” শিতানত,” তেওঁ কয়।
 
তেওঁ অৱশ্যে কয় যে চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ শেষৰ ফালে চৰকাৰে এই ৮ হাজাৰ খালী পদ পূৰণ কৰিব। ৰাজ্যজুৰি প্ৰায় ৪৫ হাজাৰ প্ৰাথমিক আৰু ৪৩০০ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত প্ৰায় ২৪ লাখ শিক্ষকে কৰ্মৰত হৈ আছে। তদুপৰি, ৰাজ্যিক কেবিনেটে অনুমোদন জনোৱা অনলাইন আবেদন প’ৰ্টেলৰ জৰিয়তে শীঘ্ৰেই আৰম্ভ হ’ব প্ৰায় তিনি বছৰ ধৰি বন্ধ হৈ থকা শিক্ষকৰ বদলিৰ কাম শীঘ্ৰেই আৰম্ভ হ’ব বুলিও তেওঁ কয়।
 
পেগুৱে কয় যে আমি মিউচুৱেল ট্ৰেন্সফাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা আৰম্ভ কৰিম, যাৰ আদেশ চলিত মাহৰ ভিতৰত জাৰি কৰা হ’ব। পৰৱৰ্তীটো হ’ব বিভিন্ন ভিত্তিত শিক্ষকসকলে একক বদলি কৰা।’ তেওঁ জোৰ দি কয় যে একক বদলি আঁচনিৰ ক্ষেত্ৰত স্বাস্থ্যৰ ভিত্তি থকা শিক্ষক আৰু বৈবাহিক কাৰণত মহিলাসকলক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব।
 
মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে এই বিত্তীয় বৰ্ষৰ ভিতৰত প্ৰায় ৩ হাজাৰ বিদ্যালয়ক চুবুৰীয়া বিদ্যালয়ৰ সৈতে একত্ৰিত কৰা হ’ব। তেওঁ লগতে কয়, “এয়াক বিদ্যালয়সমূহ বন্ধ কৰা বুলি ক’ব নোৱাৰি। আমি বিদ্যালয়সমূহৰ সামগ্ৰিক মানদণ্ড উন্নত কৰাৰ বাবে একত্ৰিত কৰিম। ভৱিষ্যতেও এই অনুশীলন অব্যাহত থাকিব।”
 
কম সংখ্যক ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, দুৰ্বল আন্তঃগাঁথনি, কম শিক্ষক-ছাত্ৰ অনুপাত, অধিক পৰিচালনা ব্যয় আদি বিভিন্ন কাৰণত অসম চৰকাৰে এখন বিদ্যালয়ক আন এখন বিদ্যালয়ৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

1 comment

Tribeni Deka July 26, 2022 - 2:46 pm

I want to do this job

Reply

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.