স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম-আত্মনিৰ্ভৰ অসম ২০২২- Swanirbhar Nari Assam Registration

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Assam Swanirbhar Nari – আত্মনিৰ্ভৰ অসম আঁচনিৰ উদ্বোধন কৰিলে অসম চৰকাৰে। ভাৰতত নাৰীক দেৱীৰ এটা ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিকালি মহিলাসকলো প্ৰতিৰক্ষা, চিকিৎসা, শিক্ষকতা, কাৰিকৰী আদি প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে আছে।তেওঁলোকে নিজৰ নিজৰ পেছাত ডাঙৰ ডাঙৰ কাম কৰি আছে। কিন্তু কিছুমান পিছপৰা অঞ্চলত এতিয়াও কিছুমান মহিলা আছে যিসকল অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল আৰু বঞ্চিত। গতিকে এই কথা মনত ৰাখি অসম চৰকাৰে এনে মহিলাৰ বাবে স্বনিৰ্ভৰ নাৰি অসম আঁচনি আত্মনিৰ্ভৰ অসম যোজনা নামেৰে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে।

ইয়াত এই লেখাটোত আমি আপোনালোকৰ সৈতে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী, প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, সুবিধা, উদ্দেশ্য, গুৰুত্বপূৰ্ণ হাইলাইট আদি প্ৰতিটো প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ আলোচনা কৰিবলৈ ওলাইছো। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে তেন্তে আমাৰ সৈতে জড়িত হৈ থাকক।

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম – আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনি ২০২২

এই আঁচনিৰ অধীনত অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল আৰু বঞ্চিত মহিলাসকল উপকৃত হয়। এই আঁচনিত প্ৰায় ৪ লাখ পৰিয়ালে সুবিধা লাভ কৰিব। চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত ৩.৭২ লাখতকৈ অধিক স্থায়ী ব্যক্তি আৰু ৮২২টা সামূহিক সম্পত্তি সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

মহাত্মা গান্ধীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিয়োগ সৃষ্টি আইনৰ অধীনত স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনি কাৰ্যকৰী হ’ল। এই আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্দিষ্ট পৰিকল্পনা যেনে; কৃষি, উদ্যান শস্য, মীন, পৰিৱেশ, আৰু বনাঞ্চলৰ গ্ৰাম্য জীৱিকা অভিযান, হাতৰ তাঁতশাল আৰু কাপোৰ, পশুপালন, পশু চিকিৎসা আদিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

বিষয়ে স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম আত্মনিৰ্ভৰ যোজনা অসম
ৰাজ্য অসম
দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল
লাভ ৰাজ্যৰ মহিলাসকলে কৰ্মসংস্থাপন পাব, আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ পৰিব
হিতাধিকাৰীসকল ৰাজ্যৰ বঞ্চিত মহিলা
অফিচিয়েল ৱেবছাইট assam.gov.in ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম আঁচনিৰ উদ্দেশ্য- Swanirbhar Nari Assam Scheme Objectives

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ উদ্দেশ্য তলত দিয়া ধৰণৰ:-

  • ৰাজ্যৰ বঞ্চিত মহিলাসকলক কৰ্মসংস্থাপন প্ৰদান কৰাটোৱেই মূল লক্ষ্য। ইয়াৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে আত্মসংস্থাপনৰ দিশত এখোজ আগুৱাই যাব পাৰে আৰু লগতে আন কাৰো ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰিব। অন্ততঃ উপাৰ্জনৰ কিবা এটা উৎস থাকিব।
  • এই আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে সৰ্বোত্তম প্ৰদৰ্শন কৰা পঞ্চায়তক আৰ্থিক সহায় আগবঢ়োৱা। প্ৰথম ৩ খন শ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শনকাৰী পঞ্চায়তলৈ ৫০ লাখ টকাৰ সুৰত বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। ৩ লাখ, ২ লাখ, আৰু ১ লাখকৈ।
  •  এই আঁচনিৰ অধীনত বহু মহিলাই আন বহু মহিলা ব্যক্তিত্ব যেনে সতী জয়মতী, সাৰি সাধনা, কনকলতা বৰুৱা, মাগ্ৰী ওৰাং, ইন্দিৰা মিৰিৰ দৰে নিজৰ ভৱিষ্যত গঢ় দিব পাৰিব।

 নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ সুবিধা- Nari Atmanirbhar Scheme Benefits

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ সুবিধাসমূহ তলত দিয়া ধৰণৰ:-

  • এই আঁচনিৰ অধীনত মহিলাসকলে কৰ্মসংস্থাপন লাভ কৰিব, নিয়োগৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ আত্মবিশ্বাসৰ মাত্ৰাও বৃদ্ধি পাব।
  • উপাৰ্জনৰ উৎস হ’ব, ৰাজ্যৰ মহিলাসকল শক্তিশালী আৰু আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ উঠিব আৰু মূৰ ওপৰলৈ তুলি খোজ কাঢ়িব পাৰিব।
  • প্ৰায় ৪ লাখ পৰিয়ালে লাভ কৰিব সুবিধা।
  • চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত ৩.৭২ লাখতকৈ অধিক স্থায়ী ব্যক্তিগত আৰু ৮২২টা সামূহিক সম্পত্তি সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে।

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী যোজনা ৰূপায়ণ -Assam Swanirbhar Nari Yojana Implementation

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আঁচনিখনত যাতে তথ্যৰ সঠিক প্ৰবাহ হয়, তাৰ বাবে অসম ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্রীয়ে পি আৰ আইৰ প্রতিনিধিসকলক আঙুলিয়াই দিব৷ অসমৰ অঞ্চলৰ আত্মসহায়ক গোটসমূহৰ মহিলাসকলক পি আৰ আইৰ প্ৰতিনিধি সকলে পূৰ্ণ সহযোগিতা আগবঢ়াব যাতে আঁচনিখন অতি সহজে প্ৰবাহিত হ’ব পাৰে বুলি মুখ্যমন্ত্রীয়ে কয়৷ প্ৰতিনিধি সকলক কঠোৰ সততা আৰু আন্তৰিকতাৰে নিজৰ কৰ্তব্য পালন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে। তদুপৰি আঁচনিখন হাতত লোৱাৰ সময়ত যিসকল লোকে দুৰ্নীতিৰ প্ৰথা, গাফিলতি, বা আন যিকোনো কামত জড়িত হৈ আছে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰে ধৰ্মঘটৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব বুলিও কোৱা হৈছে।

আবেদন প্ৰক্ৰিয়া- Assam Swanirbhar Nari Yojana Application Process

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া এনেধৰণৰ:-

  • প্ৰথমে মহাত্মা গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিয়োগ নিশ্চয়তা আইন ২০০৫ৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত লগ ইন কৰিব লাগিব
  • হোম পেজত আপুনি Register বিকল্পটোত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • নতুন পেজটো খুলিলেই আপুনি আৱেদন পত্ৰখন পাব।
  • এতিয়া আপুনি আবেদন পত্ৰত সকলো ধৰণৰ তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব যেনে – আপোনাৰ নাম, ইমেইল আইডি, মোবাইল নম্বৰ, ঠিকনা ইত্যাদি।
  • এতিয়া প্ৰয়োজনীয় সকলো নথি আপলোড কৰিব লাগিব।
  • ইয়াৰ পিছত submit বুটামত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • এতিয়া অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ যোজনাৰ বাবে আপোনাৰ আবেদন সম্পূৰ্ণ হব।

Do read our other articles on our website:-Click Here

Click here to visit the SWANIRBHAR NAARI portal

Click here to REGISTER in the portal

বি:দ্ৰ:-  আমাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা তথ্য কেনেকুৱা লাগিল, কমেন্ট ছেকচনত জনাব। আন যিকোনো আঁচনিৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ আমাৰ সৈতে AllJobAssam.com ত সংযোগ হৈ থাকক । ধন্যবাদ

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.