Home » অসমত Govt Girls School সমূহক সহ-শিক্ষা লৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব, ইংৰাজীত গণিত, বিজ্ঞান পঢ়ুৱাব

অসমত Govt Girls School সমূহক সহ-শিক্ষা লৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব, ইংৰাজীত গণিত, বিজ্ঞান পঢ়ুৱাব

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Assam Cabinet approves Co-education of schools, dual medium of instruction

Assam Cabinet on Thursday, July 28, 2022 took some major decisions with regards to the functioning of schools. Taking into account the changing landscape, the cabinet has approved Co-education of schools in the state. Just a few days after a similar debate emerged in Kerala, now Assam Cabinet has approved the co-ed move in all schools under the government, barring few.
 
Assam Cabinet’s decision on Co-education of schools is reportedly a step to ensure gender equality. The official updates mention that all Assam schools under the state government would come under the ambit of this decision. However, the co-ed facility would not apply to a few girls’ schools due to their long history and traditions.
 

অসম কেবিনেটে বিদ্যালয়ৰ সহ-শিক্ষা, দ্বৈত মাধ্যমৰ শিক্ষাৰ অনুমোদন

অসম কেবিনেট২০২২ চনৰ ২৮ জুলাই বৃহস্পতিবাৰে বিদ্যালয়সমূহৰ কাৰ্য্যকলাপৰ সন্দৰ্ভত কিছুমান ডাঙৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে। পৰিৱৰ্তিত পৰিৱেশৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কেবিনেটে ৰাজ্যৰ বিদ্যালয়সমূহৰ সহ-শিক্ষাত অনুমোদন জনাইছে। কেৰেলাতো একেধৰণৰ বিতৰ্কৰ উত্থাপিত হোৱাৰ মাত্ৰ কেইদিনমান পিছতে, এতিয়া অসম কেবিনেটে চৰকাৰৰ অধীনৰ সকলো বিদ্যালয়তে সহ-শিক্ষক পদক্ষেপত অনুমোদন জনাইছে, কম সংখ্যক বিদ্যালয়তে।
 
বিদ্যালয়সমূহৰ সহ-শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত অসম কেবিনেটৰ সিদ্ধান্ত লিংগ সমতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে এক পদক্ষেপ বুলি জানিব পৰা গৈছে। অফিচিয়েল আপডেটত উল্লেখ কৰা হৈছে যে সকলো…অসমৰ বিদ্যালয়সমূহৰাজ্য চৰকাৰৰ অধীনত এই সিদ্ধান্তৰ আওতালৈ আহিব। কিন্তু দুই-এখন ছোৱালীৰ বিদ্যালয়ৰ দীঘলীয়া ইতিহাস আৰু পৰম্পৰাৰ বাবে এই সহ-শিক্ষাৰ সুবিধা প্ৰযোজ্য নহ’ব।

অসমৰ শিক্ষামন্ত্ৰী ৰনোজ পেগুৱে কয় যে চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ সকলো ৬ হাজাৰ ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ক মাচুল নিয়ন্ত্ৰণ কৰ্তৃপক্ষত পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ বাধ্যতামূলক কৰিছে

অসম কেবিনেটে বৃহস্পতিবাৰে ৰাজ্যৰ সকলো ছোৱালীৰ চৰকাৰী বিদ্যালয়ক সহ-শিক্ষামূলক বিদ্যালয়লৈ ৰূপান্তৰিত কৰি অসমীয়া, বডো বা বাংলা ভাষাৰ পৰিৱৰ্তে ইংৰাজী মাধ্যমত গণিত আৰু বিজ্ঞান পাঠদান আৰম্ভ কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে।

বৈঠকৰ অন্তত শিক্ষামন্ত্ৰী ৰ’নজ পেগুৱে সাংবাদিকৰ আগত কয়, ‘ঐতিহাসিক পটভূমি থকা কেইখনমান বিদ্যালয়ৰ বাহিৰে ৰাজ্যখনৰ সকলো চৰকাৰীভাৱে পৰিচালিত সৰ্বছোৱালীৰ বিদ্যালয়সমূহ সহ-শিক্ষামূলক বিদ্যালয়লৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ’ব।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

তেওঁ লগতে কয় যে ৩নং শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে সকলো চৰকাৰী বিদ্যালয়তে ইংৰাজীত বিজ্ঞান আৰু গণিত পাঠদান কৰা হ’ব, অসমীয়া, বডো, বাংলা বা অন্যান্য ভাষাত নহয়।

তদুপৰি প্ৰতিখন জিলাতে ৫-১০ খন বিদ্যালয় থাকিব য’ত অসমীয়া, বডো আৰু বাংলা ভাষাৰ সমান্তৰালভাৱে সকলো বিষয়তে ইংৰাজী শিক্ষাৰ মাধ্যম হিচাপে থাকিব। এই বিদ্যালয়সমূহৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে ৬ নং শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে কোনটো ভাষা শিক্ষাৰ মাধ্যম হ’ব লাগে সেইটো নিৰ্ণয় কৰাৰ বিকল্প থাকিব।

মাধ্যমিক বিদ্যালয়সমূহত কেবিনেটে সমাজ অধ্যয়ন বিষয়টোৰ ঠাইত ভূগোল আৰু বুৰঞ্জী নামৰ দুটা বিষয়ৰ সিদ্ধান্ত লয়।

মন্ত্রীগৰাকীয়ে কয় যে চৰকাৰে ব্যক্তিগত বিদ্যালয়সমূহক মাচুল নিয়ন্ত্রণ কর্তৃপক্ষত পঞ্জীয়ন কৰাটোও বাধ্যতামূলক কৰিছে৷ তেওঁ কয়, ‘আমাৰ ওচৰত প্ৰায় ৬ হাজাৰ ব্যক্তিগত বিদ্যালয় আছে যাৰ ভিতৰত বৰ্তমানলৈকে প্ৰায় ১৮০০ খন পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে।

কিন্তু এটা নিৰ্দিষ্ট বিধান দিয়া হৈছে য’ত বিদ্যালয় কৰ্তৃপক্ষই অসমীয়া বা আন কোনো স্থানীয় ভাষাৰ মাধ্যমক বাদ নিদিয়াকৈ ইংৰাজী মাধ্যম প্ৰৱৰ্তন কৰিলে ‘স্বাধীন’ হ’ব। এই পদক্ষেপৰ কাৰ্যকৰীকৰণৰ গুৰুত্ব আছে কাৰণ ইয়াক প্ৰৱৰ্তন কৰিবলৈ প্ৰতিখন জিলাতে পাঁচৰ পৰা দহখন বিদ্যালয় চিনাক্ত কৰা হ’ব, আৰু ফলাফলৰ মূল্যায়নৰ পিছত সংখ্যা ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি কৰা হ’ব।
 
এইবোৰৰ বাহিৰেও অসম কেবিনেটে আন আন সিদ্ধান্তও লৈ আহিছে। ইয়াত সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যে ২০২৩ চনৰ শিক্ষাবৰ্ষৰ পৰা সকলো চৰকাৰী, প্ৰাদেশিক অসমীয়া আৰু অন্যান্য স্থানীয় মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত গণিত আৰু বিজ্ঞান বিষয়সমূহ ইংৰাজী ভাষাত পাঠদান কৰা হ’ব। তৃতীয় শ্ৰেণীৰ পৰাই এই সিদ্ধান্ত প্ৰযোজ্য হ’ব।
 
ইয়াৰ উপৰিও অসম বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যক্ৰমতো আন এক পৰিৱৰ্তনৰ সাক্ষী হ’ব। কেবিনেটে সিদ্ধান্ত লৈছে যে বাধ্যতামূলক বিষয় হিচাপে সমাজ অধ্যয়নৰ ঠাইত ভূগোল আৰু বুৰঞ্জী হ’ব। এই সকলোবোৰ পদক্ষেপৰ প্ৰকৃত ৰূপায়ণ এতিয়াও লক্ষণীয় হোৱা নাই।

কেবিনেটে ৰাজ্যৰ নতুন পৰ্যটন নীতিতো অনুমোদন জনাইছে, চাহ বাগিচাত থকা ঐতিহ্যমণ্ডিত বাংলো মেৰামতি আৰু পুনৰ নিৰ্মাণ আৰু মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত এখন পৰ্যটন হোটেল স্থাপনৰ বাবে ₹ ১০০ কোটি আবণ্টন দিছে।

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.