Home » যদি আপুনি SBI ATM ৰ পৰা টকা উলিয়াবলৈ গৈ আছে তেন্তে প্ৰথমে এই নিয়মবোৰ জানি লওক, নহলে এটা ডাঙৰ সমস্যা হব পাৰে

যদি আপুনি SBI ATM ৰ পৰা টকা উলিয়াবলৈ গৈ আছে তেন্তে প্ৰথমে এই নিয়মবোৰ জানি লওক, নহলে এটা ডাঙৰ সমস্যা হব পাৰে

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

যদি আপুনি ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ গ্ৰাহক আৰু এটিএমৰ পৰা নগদ ধন উলিয়াবলৈ গৈ আছে, তেন্তে কিছুমান কথাৰ প্ৰতি সচেতন হোৱাটো আপোনাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। এটিএম লেনদেনত কোনো ধৰণৰ জালিয়াতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ দেশৰ এপেক্স বেংকে এটিএম লেনদেনৰ বাবে ৱান টাইম পাছৱৰ্ড (OTP) সুবিধা প্ৰৱৰ্তন কৰিছে। ইয়াৰ দ্বাৰা গ্ৰাহকে প্ৰৱঞ্চনাৰ আশংকা নাপায়, আনহাতে তেওঁলোকৰ লেনদেন অধিক সুৰক্ষিত হৈ পৰে।

এই সুবিধাৰ অধীনত যেতিয়াই আপুনি SBI ATM লৈ টকা উলিয়াবলৈ যাব, সেই ধন পূৰণ কৰাৰ পিছত বেংকে আপোনাক এটা OTP প্ৰেৰণ কৰিব। এটিএম মেচিনৰ স্ক্ৰীণত নিৰ্দিষ্ট স্থানত সেই অ’টিপিটো লিখিলেহে আপুনি টকাখিনি পাব। এই সুবিধা লাভ কৰিবলৈ এছ বি আইৰ গ্ৰাহকে নিজৰ মোবাইলটো এটিএমলৈ আনিব লাগিব, কিয়নো তেওঁলোকৰ পঞ্জীয়নভুক্ত মোবাইল নম্বৰলৈ অ’টিপি উলিওৱাৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰা হয়।

OTP ভিত্তিক ATM সুবিধা কেনেকৈ কাম কৰে

যিসকল এছ বি আইৰ গ্ৰাহকে ১০ হাজাৰ আৰু তাতকৈ অধিক নগদ ধন উলিয়াব বিচাৰে তেওঁলোকে এই সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব বুলি বুজাওক। এছ বি আইৰ গ্ৰাহকে প্ৰতিবাৰেই তেওঁৰ পঞ্জীয়নভুক্ত মোবাইল নম্বৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা অ’টিপিৰ লগতে ডেবিট কাৰ্ডৰ পিন দিব লাগিব। এই বৈশিষ্ট্য ১ জানুৱাৰী ২০২০ৰ পৰা সক্ৰিয় হৈ আছে। এই সেৱাই গ্ৰাহকক এটিএমত অকৰ্তৃত্বশীল লেনদেনৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত অতি ফলপ্ৰসূ।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

Read More: আপুনি জানেনে আপোনাৰ ডেবিট কাৰ্ডদুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণৰ সৈতে আহে? দাবী কেনেদৰে কৰিব লাগে জানক

এই ব্যৱস্থাটোৱে কেনেকৈ কাম কৰে

  • SBI ATM ৰ পৰা নগদ ধন উলিয়াবলৈ আপুনি এটা OTP ৰ প্ৰয়োজন হব।
  • আপোনাৰ পঞ্জীয়নভুক্ত মোবাইল নম্বৰলৈ এটা অ’টিপি প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।
  • ই হ’ব চাৰিটা অংকৰ সংখ্যা।
  • এটা অ’টিপিৰ জৰিয়তে নগদ ধন এবাৰহে উলিয়াব পাৰিব।
  • পৰিমাণ প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত এটিএম স্ক্ৰীণত অ’টিপি দিব লাগিব।

SBI এ আৰম্ভ কৰিছে WhatsApp Banking

আপোনালোকক জনাওঁ যে শেহতীয়াকৈ SBI য়েও WhatsApp বেংকিং সেৱা আৰম্ভ কৰিছে। এতিয়া আপুনি WhatsApp ৰ জৰিয়তে SBI ত আপোনাৰ একাউণ্ট বেলেঞ্চ আৰু মিনি ষ্টেটমেন্ট চাব পাৰিব। ইয়াৰ পঞ্জীয়নৰ বাবে একাউণ্টধাৰীয়ে পঞ্জীয়নভুক্ত মোবাইল নম্বৰৰ পৰা ৭২০৮৯৩৩১৪৮ নম্বৰত মেছেজ কৰিব লাগিব। টেক্সট ফৰ্মত ‘WAREG’ লিখি স্পেচ দিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত একাউণ্ট নম্বৰ টাইপ কৰি এছএমএছটো পঠিয়াব লাগিব। পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ WhatsApp নম্বৰত SBI নম্বৰ 9022690226ৰ পৰা এটা মেছেজ আহিব। ইয়াৰ পিছত আপুনি WhatsApp বেংকিং সেৱা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

 
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.