মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২ৰ আবেদন, যোগ্যতা আৰু সুবিধাসমূহ

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Chief Minister’s Agricultural Equipment Scheme: ৰাজ্য চৰকাৰে মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা নামেৰে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিৰ প্ৰধান হিতাধিকাৰী হৈছে ৰাজ্যৰ কৃষকসকল। এই আঁচনিৰ অধীনত ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যৰ কৃষকসকলক কৃষি সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। নিৰ্বাচিত সকলো কৃষক হিতাধিকাৰীক প্ৰদান কৰা হ’ব ৫০ লাখ টকা। ৫,০০০ টকা প্ৰত্যক্ষ সুবিধা স্থানান্তৰ (ডিবিটি)ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ অনুদান দিয়ে

অনলাইন আবেদন কৰিবলৈ ইচ্ছুক সকলো আবেদনকাৰী তাৰ পিছত অফিচিয়েল অধিসূচনা ডাউনলোড কৰক আৰু সকলো যোগ্যতাৰ মাপকাঠী আৰু আবেদন প্ৰক্ৰিয়া ভালদৰে পঢ়ক। আমি “মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২”ৰ বিষয়ে চমু তথ্য যেনে আঁচনিৰ সুবিধা, যোগ্যতাৰ মাপকাঠী, আঁচনিৰ উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট্য, আবেদনৰ অৱস্থা, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, আৰু বহুতো প্ৰদান কৰিম।

ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় দুয়োখন চৰকাৰে বিভিন্ন ধৰণৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰি কৃষকসকলক বিভিন্ন সুবিধা প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিসমূহৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক আৰ্থিক আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হয়। শেহতীয়াকৈ অসম চৰকাৰে মুখামন্ত্ৰী কৃষি স সাজুলী যোজনা আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে চৰকাৰে সীমিত ভূমিত কৃষি উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰি কৃষি উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ চাহিদা পূৰণ কৰাৰ লগতে কৃষকসকলৰ অধিক আয় সুনিশ্চিত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। এই লেখাটোত আঁচনি সম্পৰ্কীয় সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য সন্নিবিষ্ট কৰা হ’ব। এই লেখাৰ জৰিয়তে আপুনি মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২ সম্পৰ্কে সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য জানিব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ আবেদন পত্ৰ, যোগ্যতা, সুবিধা আদিৰ সবিশেষও আপুনি পাব।

মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ উপকাৰীতা আৰু বৈশিষ্ট্য

  • অসম চৰকাৰে মুকলি কৰিলে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা।
  • এই আঁচনিৰ জৰিয়তে বিভিন্ন শস্যৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিভিন্ন শস্যৰ খেতিৰ বাবে কৃষি যান্ত্ৰিকীকৰণৰ প্ৰসাৰ কৰা হ’ব।
  • এই আঁচনিৰ জৰিয়তে কৃষি ব্যৱস্থাও উন্নত হ’ব।
  • এই আঁচনি ৰূপায়ণৰ লগে লগে কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি পাব।
  • ইয়াৰ উপৰিও এই আঁচনিৰ দ্বাৰা কৃষকৰ শ্ৰম আৰু সময়ো ৰক্ষা পৰিব।
  • মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ জৰিয়তে প্ৰযুক্তিৰ বৈজ্ঞানিক কৃষি কৃষকৰ পথাৰলৈ হস্তান্তৰ কৰা হ’ব।
  • এই আঁচনি ৰূপায়ণৰ লগে লগে কৃষকসকল আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ উঠিব।
  • ইয়াৰ উপৰিও এই আঁচনিৰ জৰিয়তে কৃষকসকলৰ জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ডও উন্নত হ’ব।
  • এই আঁচনিৰ জৰিয়তে প্ৰতিজন কৃষকক কৃষি সঁজুলি ক্ৰয় কৰাৰ বাবে ৫০০০ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব।
  • প্ৰত্যক্ষ সুবিধা হস্তান্তৰৰ জৰিয়তে এই সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব।
  • প্ৰায় ৫ লাখ কৃষকে লাভ কৰিব এই আঁচনিৰ সুবিধা।
  • জিলা পৰ্যায়ৰ কমিটিয়ে নিৰ্বাচন কৰিব হিতাধিকাৰী
  • কৃষি উৎপাদন আয়ুক্তৰ নেতৃত্বত ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিৰ তত্বাৱধানত এই আঁচনি ৰূপায়ণ কৰা হ’ব।

আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰী নিৰ্বাচন

  • কৃষি বিভাগে নিজ নিজ ৱেবচাইটৰ পৰা আবেদন আমন্ত্ৰণ কৰি ছপা আৰু বৈদ্যুতিন মাধ্যমৰ জৰিয়তে বিজ্ঞাপন প্ৰকাশ কৰিব
  • এই এপ্লিকেচনটো AEA য়ে সংগ্ৰহ কৰিব লগতে হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টৰ সবিশেষ লগতে তেওঁলোকৰ মোবাইল নম্বৰো সংগ্ৰহ কৰিব
  • জিপি/ভিডিপি অনুসৰি হিতাধিকাৰী বাছনি কৰা হ’ব
  • গ্ৰাম পঞ্চায়তসমূহে সকলো হিতাধিকাৰীৰ তালিকা বনাই সংশ্লিষ্ট এডিঅ’ই সংকলন কৰিব লাগিব আৰু এই তালিকাখন তদন্ত কৰি জিলা পৰ্যায়ৰ সমিতিৰ সন্মুখত ৰখা হ’ব।
  • এ ই এ/এ ডি অ’ৰ কৃষকৰ তালিকা ডি এল চিৰ দ্বাৰা অনুমোদিত হ’ব
  • ৰাজ্যিক সংৰক্ষণ আইন অনুসৰি অনুসূচিত জাতি আৰু অনুসূচিত জনজাতিৰ কৃষকক বাছনি কৰা হ’ব যিটো অনুসূচিত জাতিৰ বাবে ৭%, অনুসূচিত জাতি (পি)ৰ বাবে ১০% আৰু অনুসূচিত জাতি (এইচ)ৰ বাবে ৫%।
  • হিতাধিকাৰীৰ তালিকাত অনুমোদন লাভ কৰাৰ পিছত বেংক একাউণ্টৰ সবিশেষ আৰু মোবাইল নম্বৰৰ সবিশেষসহ তালিকাখন কৃষি সঞ্চালকলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব

মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ৰূপায়ণ

  • আঁচনিখন ৰূপায়ণৰ বাবে কৃষি সঞ্চালকে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিব।
  • এই সাহায্য অনুমোদন কৰি দাবী পত্ৰ দাখিল কৰিলে কৃষি সঞ্চালকক মুকলি কৰি দিয়া হ’ব।
  • হিতাধিকাৰীৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰাৰ সমন্বয়ৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰাটো কৃষি সঞ্চালকৰ দায়িত্ব।
  • আঁচনিৰ পৰিমাণ সুকীয়া একাউণ্টত ৰখা হ’ব
  • এই আঁচনিখন ডাইৰেক্ট বেনিফিট ট্ৰেন্সফাৰ মোডত চলিব
  • সকলো অনুমোদিত হিতাধিকাৰীৰ তালিকা লাভ কৰাৰ পিছত সঞ্চালকে হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ ধন হস্তান্তৰৰ বাবে অনুৰোধটো এ এছ এফ এ চিলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব।
  • ইয়াৰ পিছত হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ ধন স্থানান্তৰ কৰা হ’ব
  • এক কিস্তিত প্ৰতিজন হিতাধিকাৰীক ৫০০০ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব
  • হিতাধিকাৰীসকলে এনে এটা প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদান কৰিব লাগিব য’ত তেওঁলোকে ঘোষণা কৰিব যে এই পুঁজি কেৱল কৃষি সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবেহে ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব।
  • যদি পুঁজি অন্য কোনো কামত ব্যৱহাৰ কৰা হয় তেন্তে কৃষকৰ বিৰুদ্ধে উপযুক্ত আইনী ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব
  • কৃষকসকলক দিয়া আৰ্থিক সাহায্য যাতে কেৱল কৃষি সঁজুলি ক্ৰয় কৰাতহে ব্যয় হয়, সেয়া নিশ্চিত কৰাটো জিলা কৃষি বিষয়াৰ দায়িত্ব।

 

আঁচনিৰ অধীনত প্ৰশাসনিক আকস্মিকতা

  • মুঠ আবণ্টিত ধনৰ ৩% প্ৰশাসনিক ব্যয় হিচাপে অনুমোদন কৰা হ’ব
  • এই আঁচনিখন সফল কৰাৰ বাবে প্ৰচাৰ কৰা হ’ব।
  • আই ই চিৰ সামগ্ৰী বিতৰণ, বিজ্ঞাপন প্ৰকাশ, সজাগতা অভিযান চলোৱা আদিকে ধৰি সজাগতা সৃষ্টিৰ কাম-কাজত ব্যয় কৰা ধনৰাশি প্ৰশাসনিক পৰিমাণৰ অধীনত সামৰি লোৱা হ’ব।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

যোগ্যতাৰ মাপকাঠী

  • এই বস্তুটোৰ সুবিধা কেৱল ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষকেহে পাব।
  • আবেদনকাৰীৰ বয়স ২১ বছৰতকৈ অধিক হ’ব লাগিব
  • আবেদনকাৰীয়ে একেৰাহে কমেও তিনি বছৰ খেতিৰ লগত জড়িত হ’ব লাগে
  • কেৱল আৱাসী কৃষকসকলেহে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব।
  • কেচিচি কাৰ্ডধাৰীসকলে এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰাৰ যোগ্যতা আছে
  • আবেদনকাৰীৰ জীৱন্ত বেংক একাউণ্ট থাকিব লাগিব
  • এটা পৰিয়ালৰ এজন কৃষকেহে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।
  • ভাড়াতীয়া কৃষক / শ্বেয়াৰক্ৰপাৰসকলকো খেতিৰ নূন্যতম ক্ষেত্ৰফল অৰ্থাৎ ১ একৰ / ৩ বিঘাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বিবেচনা কৰা হ’ব

প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসমূহ

  • আধাৰ কাৰ্ড
  • বাসস্থানৰ প্ৰমাণ পত্ৰ
  • বয়সৰ প্ৰমাণ
  • বেংক একাউণ্টৰ সবিশেষ
  • ৰেচন আলোচনী
  • পাছপ’ৰ্ট আকাৰৰ ফটো
  • মোবাইল নম্বৰ
  • ই মেইল ​​আইডি
  • অণ্ডাৰটেকিং আদি।

অসম চৰকাৰে মুকলি কৰিলে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে বিভিন্ন শস্যৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিভিন্ন শস্যৰ খেতিৰ বাবে কৃষি যান্ত্ৰিকীকৰণৰ প্ৰসাৰ কৰা হ’ব। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে কৃষি ব্যৱস্থাও উন্নত হ’ব। এই আঁচনি ৰূপায়ণৰ লগে লগে কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি পাব। ইয়াৰ উপৰিও এই আঁচনিৰ দ্বাৰা কৃষকৰ শ্ৰম আৰু সময়ো ৰক্ষা পৰিব। মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ জৰিয়তে প্ৰযুক্তিৰ বৈজ্ঞানিক কৃষি কৃষকৰ পথাৰলৈ হস্তান্তৰ কৰা হ’ব। এই আঁচনি ৰূপায়ণৰ লগে লগে কৃষকসকল আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ উঠিব। ইয়াৰ উপৰিও এই আঁচনিৰ জৰিয়তে কৃষকসকলৰ জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ডও উন্নত হ’ব। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে প্ৰতিজন কৃষকক কৃষি সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবে ৫০০০ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব। প্ৰত্যক্ষ সুবিধা হস্তান্তৰৰ জৰিয়তে এই সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব।

মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকৰ আয় বৃদ্ধি কৰা। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে চৰকাৰে কৃষি সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবে ৫০০০ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিবলৈ ওলাইছে। চৰকাৰে কৃষকসকলক বিজ্ঞানসন্মত কৃষি সঁজুলি ক্ৰয় কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিবলৈ গৈ আছে যিয়ে তেওঁলোকৰ উৎপাদন আৰু উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিব। এই আঁচনিখনে কৃষকৰ লাভজনকতাও বৃদ্ধি কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও কৃষকৰ শ্ৰম আৰু সময়ো ৰক্ষা পৰিব। এই আঁচনিখনে কৃষকসকলক স্বাৱলম্বী কৰি তুলিব। ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে কৃষকসকলৰ জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ডও উন্নত হ’ব৷

সাৰাংশঃ ৰাজ্য চৰকাৰে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা নামেৰে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিৰ প্ৰধান হিতাধিকাৰী হৈছে ৰাজ্যৰ কৃষকসকল। এই আঁচনিৰ অধীনত ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যৰ কৃষকসকলক কৃষি সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। নিৰ্বাচিত সকলো কৃষক হিতাধিকাৰীক প্ৰদান কৰা হ’ব ৫০ লাখ টকা। ৫,০০০ টকা ডাইৰেক্ট বেনিফিট ট্ৰেন্সফাৰ (ডিবিটি)ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ অনুদান কৰে।

অনলাইন আবেদন কৰিবলৈ ইচ্ছুক সকলো আবেদনকাৰী তাৰ পিছত অফিচিয়েল অধিসূচনা ডাউনলোড কৰক আৰু সকলো যোগ্যতাৰ মাপকাঠী আৰু আবেদন প্ৰক্ৰিয়া ভালদৰে পঢ়ক। আমি “মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২”ৰ বিষয়ে চমু তথ্য যেনে আঁচনিৰ সুবিধা, যোগ্যতাৰ মাপকাঠী, আঁচনিৰ উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট্য, আবেদনৰ অৱস্থা, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, আৰু বহুতো প্ৰদান কৰিম।

২০১৮-১৯ বিত্তীয় বৰ্ষত অসম চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা কৃষকৰ বাবে এক এছ অ’ পি ডি আঁচনি হৈছে মুখমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা। কৃষকসকলৰ বাবে এম এম কে এছ এছ ৱাই বা চি এম ফাৰ্ম টুল আঁচনি প্ৰৱৰ্তনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কেইবাটাও পাম যান্ত্ৰিকীকৰণ আঁচনি ৰূপায়ণ কৰি তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিকাশ।

মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২ অসম চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা কৃষকসকলৰ বাবে এক নতুন আঁচনি। কৃষকসকলৰ বাবে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা বা চি এম ফাৰ্ম টুল যোজনা আৰম্ভ কৰাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কেইবাটাও কৃষি যান্ত্ৰিকীকৰণ আঁচনি ৰূপায়ণ কৰি তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিকাশ।

অসম ৰাজ্য চৰকাৰে মুকলি কৰিলে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা। ৰাজ্যৰ কৃষকসকলৰ উন্নয়নৰ বাবে খেতিৰ সঁজুলি যোগান ধৰাৰ মূল উদ্দেশ্য লৈ এই আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২ক CM Farm Tool Scheme বুলিও জনা যায়। কৃষকৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধিৰ আমাৰ মূল উদ্দেশ্য লৈ এই আঁচনিখন ৰূপায়ণ কৰিবলৈ গৈ আছে। এই লেখাটোত আমি আপোনালোকৰ লগত শ্বেয়াৰ কৰিম যে আপুনি অসম মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ বাবে কেনেকৈ অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

আমি সকলোৱে জানো যে কেন্দ্রীয় চৰকাৰ আৰু অসমৰ ৰাজ্য চৰকাৰে বিভিন্ন কল্যাণমূলক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে৷ কৃষি উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰি কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ পৰা অধিক উপাৰ্জন লাভ কৰাৰ উদ্দেশ্যে এডমিনৰ লক্ষ্যৰে মুকলি কৰা হৈছিল এই বিশেষ পৰ্দাখন। আমি সকলোৱে জানো যে অসম ৰাজ্যত কৃষিক্ষেত্ৰত বৈজ্ঞানিক যন্ত্ৰৰ ব্যৱহাৰ অতি সীমিত। অসমৰ ৰাজ্য চৰকাৰে গ্ৰাম্য কৃষকসকলৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশ সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে সকলো প্ৰচেষ্টা চলাবলৈ গৈ আছে।

এই আঁচনিৰ অধীনত চৰকাৰে ৰাজ্যৰ প্ৰায় ৫ লাখ কৃষক পৰিয়ালক সামৰি ল’বলৈ গৈ আছে। আৰু প্ৰতিজন কৃষকক ৫০০০ টকাৰ অৰ্থনৈতিক সুবিধা প্ৰদান কৰা হ’ব। যিসকল ইচ্ছুক আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীয়ে আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা আবেদন পত্ৰ ডাউনলোড কৰিব লাগিব। তলৰ লেখাটোত আমি আপোনালোকৰ লগত কৃষি সাজুলী যোজনাৰ আবেদন পত্ৰৰ PDF ফৰ্মেট শ্বেয়াৰ কৰিম। তাৰ আগতে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী আৰু প্ৰয়োজনীয় গুৰুত্বপূৰ্ণ নথি-পত্ৰসমূহ চাব লাগিব।

আমি সকলোৱে জানো যে বহুতো প্ৰাৰ্থীয়ে এই সুযোগ ফৰ্মখন pdf ফৰ্মেটত ডাউনলোড কৰিব বিচাৰিছে। যদি আপুনি যোগ্য আৰু স্ক্ৰীণত থাকিব বিচাৰে তেন্তে আবেদন পত্ৰখন ডাউনলোড কৰক যিটো অসম চৰকাৰৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত উপলব্ধ। আপুনি তলত দিয়া লিংকটোৰ পৰা ইংৰাজী আৰু অসম ভাষাত মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ আবেদন পত্ৰ ডাউনলোড কৰিব পাৰিব।

মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা ২০২২ অসম চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা কৃষকসকলৰ বাবে এক নতুন আঁচনি। কৃষকসকলৰ বাবে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা বা চি এম ফাৰ্ম টুল যোজনা আৰম্ভ কৰাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কেইবাটাও কৃষি যান্ত্ৰিকীকৰণ আঁচনি ৰূপায়ণ কৰি তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিকাশ। এই লেখাটোত আমি diragri.assam.gov.in ত মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সা-সাজুলী যোজনা অনলাইন আবেদন পত্ৰ পূৰণ কৰি কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে ক’ম।

মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনাৰ সহযোগত অসম চৰকাৰে সীমিত ভূমিত কৃষি উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে যাতে কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ ক্ৰমবৰ্ধমান চাহিদা পূৰণ কৰিব পাৰে আৰু কৃষকসকলৰ অধিক আয় সুনিশ্চিত কৰিব পৰা যায়। বৰ্তমানলৈ অসম ৰাজ্যত কৃষিক্ষেত্ৰত বৈজ্ঞানিক যন্ত্ৰৰ ব্যৱহাৰ অতি সীমিত। গতিকে, ৰাজ্য চৰকাৰে। গ্ৰাম্য কৃষকৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশ সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে অসম চৰকাৰে CM Farm Tool Scheme ৰ জৰিয়তে সকলো প্ৰচেষ্টা হাতত লৈছে।

ধেমাজি ষ্টেডিয়ামৰ পৰা কৃষকসকলৰ বাবে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে মুকলি কৰিলে মুখামন্ত্ৰী কৃষি সা-সাজুলী যোজনা (CM Farm Tool Scheme)। ৰাজ্য চৰকাৰ। বিভিন্ন কৃষি যান্ত্ৰিকীকৰণ আঁচনি ৰূপায়ণৰ জৰিয়তে গ্ৰাম্য কৃষকৰ অৰ্থনৈতিক উন্নয়নক ই সৰ্বোচ্চ অগ্ৰাধিকাৰ দিছে। নিৰ্বাচিত সকলো কৃষক হিতাধিকাৰীক প্ৰদান কৰা হ’ব ৫০ লাখ টকা। ৫,০০০ টকা ডাইৰেক্ট বেনিফিট ট্ৰেন্সফাৰ (ডিবিটি)ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ অনুদান কৰে।

উন্মোচন উপলক্ষে মুখ্যমন্ত্রীৰ কৃষি সঁজুলি আঁচনিৰ আনুষ্ঠানিক উন্মোচন উপলক্ষে ১০ গৰাকী নিৰ্বাচিত কৃষকক গ্ৰহণ পত্ৰ প্ৰদান কৰে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে। ৰাজ্য চৰকাৰ। অসম চৰকাৰে এই আৰ্থিক সাহায্য আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে কাৰণ গ্ৰাম্য কৃষকসকলে কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু সৎ উপাৰ্জনেৰে জীয়াই থাকে আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ বাবে প্ৰায়ে আৰ্থিক অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়।

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে সকলো কৃষকে নিজৰ শিক্ষিত সন্তানক চৰকাৰত বিনামূলীয়াকৈ প্ৰশিক্ষণ ল’বলৈ পঠিয়াবলৈ আহ্বান জনায়। দক্ষতা প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ চলাওক আৰু ভৱিষ্যতে আপোনাৰ কেৰিয়াৰ গঢ়ি তোলক। অসম চৰকাৰ। অসম দক্ষতা বিকাশ অভিযানৰ অধীনত প্ৰায় ২৪০টা দক্ষতা বিকাশ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা হৈছে। ৰাজ্য চৰকাৰ। শিক্ষিত নিবনুৱা যুৱক-যুৱতীসকলক নিয়মীয়া বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা।

অসম এখন কৃষিভিত্তিক ৰাজ্য। ৰাজ্যৰ মূল অৰ্থনীতিৰ উৎপত্তি হৈছে কৃষি। ৰাজ্যৰ প্ৰায় ৭০ শতাংশ লোক জীৱিকাৰ বাবে কৃষিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। তাৰ বাবে অসম ৰাজ্য চৰকাৰে কৃষকৰ কল্যাণৰ কথা মনত ৰাখি “মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা” আৰম্ভ কৰিছে। কৃষকসকলৰ বাবে এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে আধুনিক যান্ত্ৰিকীকৰণৰ জৰিয়তে কৃষিৰ সামগ্ৰিক বিকাশ। এই প্ৰকল্পৰ সহায়ত অসম চৰকাৰে সীমিত পৰিমাণৰ মাটিত থকা কৃষকসকলৰ বাবে শস্য বৃদ্ধি আৰু অধিক আয় সুনিশ্চিত কৰিছে। প্ৰকল্পটোৱে গ্ৰাম্য কৃষি সম্পদসমূহ পুনৰ আহৰণৰ চেষ্টা চলাইছে।

আঁচনিৰ নাম মুখ্যমন্ত্ৰী কৃষি সাজুলী যোজনা
দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে অসম চৰকাৰ
ৰাজ্যৰ নাম অসম
ৰূপায়ণ ২০২০-২০২১ চন
উদ্দেশ্য অসমৰ কৃষি ব্যৱস্থাৰ আধুনিকীকৰণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা
উত্‍সাহ প্ৰদান ৫০০০/-
হিতাধিকাৰীসকল অসমৰ কৃষক সকল
আবেদন আৰম্ভ ইতিমধ্যে আৰম্ভ হৈছে
প্ৰক্ৰিয়া অফলাইন / অনলাইন পঞ্জীয়ন
অফিচিয়েল ৱেবছাইট http://diragri.assam.gov.in/schemes/mukhya-mantri-krishi-sa-sajuli-yozana%20(
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Related Posts

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.

BRENJITU https://brenjitugopay.com/ slot gacor https://siaksi.dev.mitrekasolusi.co.id/ daftar slot http://alumni.president.ac.id/filedata/public/gibran http://alumni.president.ac.id/filedata/deathwish http://alumni.president.ac.id/filedata/public/galleryimage/prime/mesin-slot