Data Entry Operator Interview Preparation- 20 Questions and Answers

Data Entry Operator Interview Preparation- 20 Questions and Answers

A data entry operator types information into a computer and stores it for further use. The formats used by data entry operators are word processing, spreadsheet; In other words, Microsoft Word and Microsoft Excel respectively. The job description of such a worker includes transcribing words into an electronic device, entering financial and audit statements, copying and upgrading customer information for government purposes, making a variety of lists.

Importance of Data Entry Interview Questions:-

Data Entry Interview Questions are important for anyone interviewing because they help to understand why databases are so essential to companies and entrepreneurs. The data aids in formulating strategies to compete against other businesses, and electronically stored information helps government bodies to monitor the health and well-being of the general public and conduct censuses.

Read More: Assam Police Data Entry Operator Recruitment 2022

Top 20 Data Entry Operator Interview Questions and Answers

These interview questions will also help in your viva(orals)

২০ টা ডাটা এণ্ট্ৰি অপাৰেটৰৰ সাক্ষাৎকাৰৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰ

ডাটা এণ্ট্ৰি অপাৰেটৰৰ কাম হ’ল কম্পিউটাৰত ডাটা প্ৰৱেশ কৰা।

মোৰ সৰ্বোত্তম সম্পদ হ’ল মোৰ টাইপিং স্পীড। গতিকে, মই সদায় এই সম্পত্তিৰ সুবিধা ল’ব বিচাৰো। মই যেনেকৈ, দৃঢ়ভাৱে বিশ্বাস কৰোঁ যে ই ডাটা এণ্ট্ৰি অপাৰেচন চাকৰিৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

আপোনাৰ সংগঠনটোৰ ওপৰত মই অতিশয় আপ্লুত। আপোনাৰ দৰে সংস্থা এটাক সংযুক্ত কৰি মোৰ ডাটা এণ্ট্ৰি আৰু বিশ্লেষণ দক্ষতাৰ সৰ্বোত্তম ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰো।

মই ইণ্টাৰনেট ব্ৰাউজিং, এম এছ অফিচ, ফটোশ্বপ, আৰু এইচ টি এম এল জানো । মোৰ PHP ৰ বিষয়েও মৌলিক জ্ঞান আছে।

ডাটা এণ্ট্ৰি বিশেষজ্ঞ হিচাপে সংস্থাটোৱে মোক কোম্পানীটোৰ তথ্য পৰিচালনা কৰাটো বিচৰা সঁজুলিবোৰৰ সৈতে আৰামদায়ক হ’ব লাগে। অৱশ্যে মাইক্ৰ’ছফ্ট অফিচ আৰু এক্সেলৰ সৈতে মই আৰামদায়ক ।

গতি হৈছে এজন ভাল ডাটা এণ্ট্ৰি বিশেষজ্ঞৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ গুণ। টাইপিং গতি জুখিবলৈ প্ৰতি মিনিটত শব্দ (WPM)ক এটা প্ৰামাণিক মেট্ৰিক হিচাপে বিবেচনা কৰা হৈছে।

  • টাইপিং গতি
  • পঢ়া বুজাবুজি
  • কম্পিউটাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা
  • লিখিত বুজাবুজি

মোৰ সময় ব্যৱস্থাপনাৰ আদৰ্শ দক্ষতা আছে। ইয়াৰ উপৰিও মই চি আৰ এম ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰশিক্ষণো লৈছিলো আৰু তথ্য পৰিচালনা আৰু উপস্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলো।

আপুনি ডাটা এণ্ট্ৰি চাকৰি বাছি লৈছে , গতিকে আপুনি প্ৰায় ৮ বা ৯ বুলি ক’ব লাগিব যিয়ে সাক্ষাৎকাৰ লোৱাজনক আপোনাৰ এই দক্ষতাৰ বিষয়ে ভাল ধাৰণা দিয়ে।

মোৰ বাবে এই কামত সঠিকতা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰৱেশ কৰা প্ৰতিটো তথ্য সঠিক হ’ব লাগে। তথ্যৰ অখণ্ডতা বজাই ৰাখিবলৈ, মই উৎস তথ্য সঠিক হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো পছন্দ কৰো। জমা দিয়াৰ আগতে মোৰ কামো পুনৰ পৰীক্ষা কৰি লওঁ।

প্ৰতিটো বিন্দুতে সঠিকতাৰ যত্ন লওঁ। যেতিয়া মই কম্পিউটাৰত তথ্য প্ৰৱেশ কৰো, তেতিয়া মই সদায় নিশ্চয়তা দিওঁ যে মই চূড়ান্ত কৰাৰ আগতে অন্ততঃ দুবাৰ বা তিনিবাৰ পঢ়িম।

দীৰ্ঘদিনীয়া কামৰ পিছতো আপোনাৰ মনোনিৱেশ আৰু সঠিকতা নিশ্চিত কৰাৰ কৌশল থাকিব লাগে। কিছুমান উত্তম কৌশল হ’ল চুটি বিৰতি লোৱা বা তথ্য প্ৰৱেশৰ সৈতে অন্য কাম মিহলি কৰা। আপুনি প্ৰতিটো কামত পৃথকে পৃথকে মনোনিৱেশ কৰিবলে বিভিন্ন ইনপুট প্ৰবিষ্টলৈ ক্ৰম সলনি কৰিব পাৰে।

সংবেদনশীল বিৱৰণ মই সৰ্বাধিক যত্নৰে চম্ভালিব পাৰো। তথ্যৰ যত্ন লোৱাৰ সময়ত সম্পূৰ্ণ গোপনীয়তা বজাই ৰখাটো মই নিশ্চিত কৰিম।

  1. তথ্যৰ নিখুঁত আৰু সময়মতে প্ৰৱেশ।
  2. সবিশেষৰ প্ৰতি ব্যতিক্ৰমী মনোযোগ।
  3. বহুসংস্কৃতিৰ পৰিৱেশত কাম কৰাৰ ক্ষমতা

এই প্ৰশ্নটোৱে আপোনাক কিছু আত্মপ্ৰশংসা কৰাৰ এক সুন্দৰ সুযোগ দিয়ে। ডাটা এণ্ট্ৰি পজিচন পোষ্টৰ সৈতে মিল থকা শক্তিসমূহ চিত্ৰিত কৰাটোও মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

  • সমস্যা সমাধানকাৰী
  • আত্মপ্ৰেৰণাদায়ক
  • মহান পৰ্যবেক্ষক
  • চাপত কাম কৰাৰ ক্ষমতা
  • ইতিবাচক মনোভাৱ
  • আনুগত্য
  • বাতিল কৰা চেকসমূহ, বিলসমূহ, প্ৰতিবেদনসমূহৰ দৰে উৎস দস্তাবেজসমূহ পঢ়ক আৰু নিৰ্দিষ্ট তথ্য ক্ষেত্ৰসমূহ বা ডিষ্কসমূহত তথ্য সুমুৱাওক।
  • প্ৰৱেশ কৰাৰ আগতে তথ্যৰ সঠিকতা কম্পাইল, সজাই আৰু পৰীক্ষা কৰক।
  • উৎস দস্তাবেজসমূহৰ সৈতে তথ্য তুলনা কৰক আৰু ভুল ধৰা পেলাবলৈ তথ্য পুনৰ প্ৰৱেশ কৰক।

প্ৰথম কথা মই জানো যে তথ্যৰ সন্দৰ্ভত অনুমান কৰাটো ডাটা এণ্ট্ৰি অপাৰেটৰ হিচাপে মোৰ কৰ্তব্যৰ অংশ নহয়। তথাপিও যদি কেতিয়াবা এনেকুৱা তথ্যৰ সন্মুখীন হওঁ যিবোৰ কোম্পানীটোৰ বাবে ক্ষতিকাৰক, তেন্তে মই লগে লগে মোৰ তত্বাৱধায়কক জনাই দিম।

নাই, ইটোৱে সিটোৰ পৰা একেবাৰে পৃথক। তথ্য প্ৰৱেশৰ সময়ত কম্পিউটাৰত তথ্য প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আলফানিউমেৰিক কিবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আনটো মূৰত, পূৰণ হৈছে বৰ্ণানুক্ৰমে বা সম্পৰ্কীয় তথ্যসমূহ ফাইল বা ফোল্ডাৰত সংগঠিত কৰা তথ্য।

এই প্ৰশ্নটো স্বতন্ত্ৰভাৱে কাম কৰিবলৈ আৰামৰ স্তৰ মূল্যায়ন কৰিবলৈ সোধা হৈছে। তেনেকৈয়ে ক’ব পাৰি। “সহজ বস্তুৰ বাবে মই প্ৰথমে কৰিম। মই মোৰ বেছিভাগ ডাটা এণ্ট্ৰি কাম স্বতন্ত্ৰভাৱে পৰিচালনা কৰিব পাৰো। মই পিছলৈ যিকোনো জটিল কামৰ বাবে মোৰ উচ্চমানৰ নিৰ্দেশনাৰ কাষ চাপিম।”

এই সাক্ষাৎকাৰৰ প্ৰশ্নবোৰে আপোনাৰ viva(orals)তো সহায় কৰিব ৷

Leave a Comment