আপুনি জানেনে আপোনাৰ ডেবিট কাৰ্ডদুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণৰ সৈতে আহে? দাবী কেনেদৰে কৰিব লাগে জানক

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Do you Know Your Debit Card Comes With Accident Insurance Cover? Know-How To Claim : আপোনালোকৰ কিমানজনৰ ডেবিট কাৰ্ড/ক্ৰেডিট আছে? সম্ভৱতঃ সকলোৰে কমেও এটা থাকিব লাগে। আপোনাৰ ডেবিট/ক্ৰেডিট কাৰ্ডখন কমেণ্ট্ৰী দুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণৰ সৈতে আহে বুলি আপোনালোকৰ কিমানজন অৱগত? সম্ভৱতঃ কেৱল কেইটামানহে। বেংকৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা ডেবিট কাৰ্ড আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডবিনামূলীয়া ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনা বীমাৰ সৈতে আহে। অৱশ্যে, বেছিভাগ কাৰ্ডধাৰকে এই প্ৰশংসনীয় দুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণৰ বিষয়ে অৱগত নহয়।

যদি কোনো দুৰ্ভাগ্যজনক দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হয়, তেন্তে হিতাধিকাৰীয়ে সংশ্লিষ্ট চিকিৎসা প্ৰতিবেদন আৰু নথি-পত্ৰ লৈ বেংকৰ কাষ চাপিব পাৰে, আৰু ৯০ দিনৰ ভিতৰত এককালীন ধন পৰিশোধৰ দাবী কৰিব পাৰে।

প্ৰায় প্ৰতিটো বেংকে তেওঁলোকৰ ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডধাৰীসকলক এটা কাৰ্য্যকৰী বেংক একাউণ্টৰ সৈতে বিনামূলীয়াকৈ আকস্মিক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি বা মৃত্যুৰ আৱৰণ প্ৰদান কৰে। ডেবিট কাৰ্ডত বেংকে আগবঢ়োৱা বীমা কভাৰ বিভিন্ন ধৰণৰ আৰু কাৰ্ডৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। এই কভাৰ ৫০ হাজাৰৰ পৰা ১০ লাখ টকালৈকে। বীমা কভাৰেজতো কাৰ্ডৰ ব্যৱহাৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। যদি কোনো দুৰ্ভাগ্যজনক দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হয়, তেন্তে হিতাধিকাৰীয়ে সংশ্লিষ্ট চিকিৎসা প্ৰতিবেদন আৰু নথি-পত্ৰ লৈ বেংকৰ কাষ চাপিব পাৰে, আৰু ৯০ দিনৰ ভিতৰত এককালীন ধন পৰিশোধৰ দাবী কৰিব পাৰে।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

Read More: যদি আপুনি SBI ATM ৰ পৰা টকা উলিয়াবলৈ গৈ আছে তেন্তে প্ৰথমে এই নিয়মবোৰ জানি লওক, নহলে এটা ডাঙৰ সমস্যা হব পাৰে

The Condition

মনত ৰাখিব যে কাৰ্ডধাৰকে দুৰ্ঘটনাটোৰ 90 দিন আগতে কমেও এটা বৈধ ক্ৰয় কৰিব লাগিছিল। যদি আপুনি বিশ্বাস কৰে যে যিহেতু আপোনাৰ চাৰিটা ডেবিট কাৰ্ড আৰু এটা ক্ৰেডিট কাৰ্ড আছে, আপুনি বিভিন্ন বীমা কভাৰেজ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে, আপুনি ভুল কৰিছে। আপোনাৰ ওচৰত কিমানখন কাৰ্ড আছে সেয়া নিৰ্বিশেষে আপোনাৰ কেৱল এখন কাৰ্ডত বীমা কভাৰেজ থাকিব।

SBI এ কি আগবঢ়ায়

sbi 1518665988

উদাহৰণস্বৰূপে, এছ বি আইৰ গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ ডেবিট কাৰ্ডত ৪টা বীমা কভাৰ পায়। এই বীমাৰ কভাৰসমূহ তলত দিয়া ধৰণৰ:

ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু) নন-এয়াৰ (Non-Air) : এই বীমাই কেৱল ডেবিট কাৰ্ডধাৰকক অ-বায়ু (Non-Air) দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ বাবে সুৰক্ষিত কৰে, গ্ৰাহকক বেঙ্কে আগবঢ়োৱা ডেবিট কাৰ্ড সংস্কৰণৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি। এই বীমা কভাৰেজ সক্ৰিয় হৈ পৰে যেতিয়া দুৰ্ঘটনাৰ তাৰিখৰ পৰা যোৱা 90 দিনৰ ভিতৰত কাৰ্ডখন যিকোনো চেনেলত কমেও এবাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যেনে ইকম/পি.ও.এছ./এটিএম।

ব্যক্তিগত বায়ু (Air) দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): এই বীমাই কেৱল বায়ু আকস্মিক মৃত্যুৰ বাবে ডেবিট কাৰ্ডধাৰীক সুৰক্ষা দিয়ে, যিমানখিনিলৈকে মালিকানাধীন ডেবিট কাৰ্ডৰ সংস্কৰণে ইয়াক অনুমতি দিয়ে। এই বীমা কভাৰ সক্ৰিয় হৈ পৰে যেতিয়া দুৰ্ঘটনাৰ তাৰিখৰ পৰা যোৱা ৯০ দিনত (বিত্তীয় লেনদেন) কাৰ্ডখন অন্ততঃ এবাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, এই চৰ্তৰ অধীনত যে সেই বিমান যাত্ৰাৰ বাবে বিমান টিকট ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ক্ৰয় কৰা হৈছে।

ক্ৰয় সুৰক্ষা: এই কভাৰেজে ক্ৰয়ৰ ৯০ দিনৰ ভিতৰত ক্ৰয় কৰা সামগ্ৰী/সামগ্ৰীৰ ক্ষতি (নষ্ট হোৱা সামগ্ৰী, গহনা, আৰু বহুমূলীয়া শিলৰ বাহিৰে) চুৰি/চুৰি/ঘৰ ভাঙি যোৱাৰ বাবে হোৱা ক্ষতি সামৰি লয়, গাড়ীৰ পৰা চুৰিকে ধৰি। সামগ্ৰীসমূহ যোগ্যতাসম্পন্ন ডেবিট কাৰ্ডৰ প্ৰকাৰৰ এটা ব্যৱহাৰ কৰি পইণ্ট অৱ মাৰ্চেণ্ট/চেল প্ৰতিষ্ঠানত ক্ৰয় কৰা হ’ব লাগিব।

ক্ৰয় সুৰক্ষা কভাৰ (দৰমহা পেকেজ একাউণ্ট ধাৰী) : এই কভাৰ দৰমহা পেকেজ একাউণ্ট ধাৰীক প্ৰদান কৰা সকলো ভিছা/মাষ্টাৰকাৰ্ড সংস্কৰণত উপলব্ধ।

টোকা

  • যদিহে এটা একাউণ্টত বিভিন্ন কাৰ্ড জাৰি কৰা হয় তেন্তে প্ৰতিখন একাউণ্টত মাত্ৰ এখন কাৰ্ডলৈ ওপৰত উল্লেখ কৰা বীমা কভাৰ প্ৰদান কৰা হ’ব।
  • আপোনাৰ বেংকে তেওঁলোকৰ কাৰ্ডৰ প্ৰকাৰত কি প্ৰদান কৰে জানিবলৈ, অধিক জানিবলৈ আপোনাৰ ওচৰৰ শাখালৈ যাওক বা তেওঁলোকৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক।

তলৰ ৰেখা

বেংকে সামৰি লোৱা বিনামূলীয়া দুৰ্ঘটনা বীমা দাবী কৰাটো অতি উত্তম। কিন্তু কভাৰ দাবী কৰিবলৈ আপুনি ইয়াৰ বাবে যোগ্য হ’ব লাগে আৰু আপোনাৰ নিজ নিজ বেংকত সঠিক পদ্ধতি মানি চলিব লাগে। 

কাৰ্ডধাৰীৰ অধিকাংশই এই বিষয়ে অৱগত নহয়। এই লেখাটো পঢ়াৰ আগতে আপোনাৰ হয়তো এই বিষয়ে কোনো ধাৰণা নাছিল কিন্তু এতিয়া আপোনাৰ ধাৰণা হৈছে।

 

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Related Posts

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.