ভোটাৰ তালিকাত নামভৰ্তিৰ বাবে ১৭ বছৰীয়া যুৱক-যুৱতী আগতীয়াকৈ পঞ্জীয়ন কৰাৰ অনুমতি নিৰ্বাচন আয়োগৰ

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Election Commission allows 17-year-olds to register in advance for voters’ list enrolment

The electoral roll will be updated every quarter and eligible youngsters can be registered in the next quarter of the year in which they have attained the qualifying age of 18 years, according to the ECI.

১৭ বছৰৰ ওপৰৰ সকলে এতিয়া ভোটাৰ তালিকাত নামভৰ্তি কৰাৰ বাবে আগতীয়াকৈ আবেদন কৰিব পাৰিব আৰু এবছৰৰ ১ জানুৱাৰীত ১৮ বছৰ বয়স লাভ কৰাৰ পূৰ্বচৰ্ত মাপকাঠী পূৰণ কৰিবলৈ অপেক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই, ভাৰতীয় নিৰ্বাচন আয়োগে ( ICI) বৃহস্পতিবাৰে ঘোষণা কৰে।

ICIৰ মতে, প্ৰতি ত্ৰৈমাসিকত নিৰ্বাচনী তালিকা আপডেট কৰা হ’ব আৰু যোগ্য যুৱক-যুৱতীসকলে যি বছৰৰ যোগ্যতাসম্পন্ন বয়স ১৮ বছৰ লাভ কৰিছে, সেই বছৰৰ পৰৱৰ্তী ত্ৰৈমাসিকত পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

মুখ্য নিৰ্বাচন আয়ুক্ত ৰাজীৱ কুমাৰ আৰু নিৰ্বাচন আয়ুক্ত অনুপ চন্দ্ৰ পাণ্ডেয়ৰ নেতৃত্বত ICIয়ে সকলো ৰাজ্যৰ চিইঅ’/ইআৰঅ’/এইআৰঅ’ক টেক-এনেবলেড সমাধানৰ বাবে নিৰ্দেশ দিছে যাতে যুৱক-যুৱতীসকলে তিনিটাৰ উল্লেখ কৰি আগতীয়াকৈ আবেদন দাখিল কৰাত সহায় কৰে ICIৰ বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে পৰৱৰ্তী যোগ্যতা অৰ্জনৰ তাৰিখ — ১ এপ্ৰিল, ১ জুলাই, আৰু ১ অক্টোবৰ – ১ জানুৱাৰীৰ উপৰিও।

পঞ্জীয়ন কৰাৰ পিছত যুৱক-যুৱতীসকলক এখন নিৰ্বাচনী ফটো পৰিচয় পত্ৰ (ইপিআইচি) প্ৰদান কৰা হ’ব বুলি ICIয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।

untitled 1 copy

“বৰ্তমান নিৰ্বাচনী তালিকাৰ বাৰ্ষিক পুনৰীক্ষণৰ ৰাউণ্ড, ২০২৩ৰ বাবে ২০২৩ চনৰ ১ এপ্ৰিল, ১ জুলাই আৰু ১ অক্টোবৰৰ ভিতৰত ১৮ বছৰ বয়স পূৰণ কৰা যিকোনো নাগৰিকেও খচৰা প্ৰকাশৰ তাৰিখৰ পৰা ভোটাৰ হিচাপে পঞ্জীয়নৰ বাবে আগতীয়াকৈ আবেদন দাখিল কৰিব পাৰিব of electoral roll,” ICIয়ে কয়।

“ভাৰতীয় নিৰ্বাচন আয়োগে, আৰ পি আইন ১৯৫০ৰ ধাৰা ১৪(খ)ত আইনী সংশোধনী আৰু তাৰ ফলত নিৰ্বাচক পঞ্জীয়ন নিয়মাৱলী, ১৯৬০ত হোৱা সংশোধনী অনুসৰণ কৰি, প্ৰস্তুতি/সংশোধনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পৰিৱৰ্তন আনিবলৈ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছে বিধানসভা/সংসদীয় সমষ্টিৰ নিৰ্বাচনী তালিকা,” ইয়াত লগতে কোৱা হৈছে।

চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে ICIৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি আইন মন্ত্ৰালয়ে আৰ পি আইন সংশোধন কৰি চাৰিটা যোগ্যতা অৰ্জনৰ তাৰিখ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল: ১ জানুৱাৰী, ১ এপ্ৰিল, ১ জুলাই আৰু ১ অক্টোবৰৰ বিপৰীতে যুৱক-যুৱতীসকলে নিৰ্বাচনী তালিকাত পঞ্জীয়ন কৰাৰ যোগ্যতা পূৰ্বৰ একক যোগ্যতা অৰ্জনৰ তাৰিখ মাত্ৰ ১ জানুৱাৰী।

“বৰ্তমানৰ নীতি অনুসৰি, আগন্তুক বছৰৰ ১ জানুৱাৰী তাৰিখৰ উল্লেখ কৰি নিৰ্বাচনী তালিকাৰ পুনৰীক্ষণ যোগ্যতা অৰ্জনৰ তাৰিখ হিচাপে সাধাৰণতে প্ৰতি বছৰৰ শেষৰ ফালে সকলো ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত (সাধাৰণতে এবছৰৰ শেষৰ ত্ৰৈমাসিকত) কৰা হৈছিল যাতে… নিৰ্বাচনী তালিকাৰ চূড়ান্ত প্ৰকাশ পৰৱৰ্তী বছৰৰ জানুৱাৰী মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহত কৰা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ আছিল যে ১ জানুৱাৰীৰ পিছত ১৮ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰা বৃহৎ সংখ্যক যুৱকে নামভৰ্তিৰ বাবে পৰৱৰ্তী বছৰৰ বিশেষ সাৰাংশ পুনৰীক্ষণৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলগীয়া হৈছিল আৰু ইয়াৰ মাজৰ সময়ছোৱাত অনুষ্ঠিত হোৱা নিৰ্বাচনত অংশগ্ৰহণ কৰিব পৰা নাছিল।’-ICIয়ে কয়।

ইচিয়ে কয় যে ইয়াৰ দ্বাৰা পঞ্জীয়ন প্ৰ-পত্ৰসমূহো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী অনুকূল আৰু সহজ কৰি তোলা হৈছে। নতুনকৈ সংশোধিত প্ৰ-পত্ৰসমূহ ১ আগষ্ট, ২০২২ৰ পৰা বলবৎ হ’ব।উক্ত তাৰিখৰ পূৰ্বে লাভ কৰা সকলো আবেদন (দাবী আৰু আপত্তি), পুৰণি প্ৰ-পত্ৰত, প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আৰু নিষ্পত্তি কৰা হ’ব আৰু এনে ক্ষেত্ৰত, আবেদন দাখিল কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই নতুন ৰূপ।

আয়োগে নিৰ্বাচনৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত ৰাজ্যসমূহৰ বাহিৰে সকলো ৰাজ্যতে যোগ্যতাসম্পন্ন তাৰিখ হিচাপে ২০২৩ চনৰ ১ জানুৱাৰীক উল্লেখ কৰি বাৰ্ষিক সাৰাংশ পুনৰীক্ষণৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।

“আয়োগৰ প্ৰচলিত নিৰ্দেশনা আৰু নিৰ্দেশনা আৰু নিৰ্বাচনী তালিকাৰ ওপৰত হাতপুথি, ২০১৬, আৰু ভোট কেন্দ্ৰৰ ওপৰত হাতপুথি, ২০২০ অনুসৰি সকলো প্ৰি-ৰিভিজন কাৰ্য্যসূচী গ্ৰহণ কৰা হয় ৰাষ্ট্ৰীয় ভোটাৰ দিৱসৰ বহু আগতেই অৱশেষত তালিকা প্ৰকাশ কৰা হয় (প্ৰতি বছৰৰ ২৫ জানুৱাৰী) যাতে নতুন নিৰ্বাচক বিশেষকৈ যুৱ ভোটাৰ (১৮-১৯ বছৰ)ৰ বাবে সৃষ্টি কৰা ইপিআইচি এনভিডিৰ দিনা আনুষ্ঠানিকভাৱে তেওঁলোকক বিতৰণ কৰিব পৰা যায়,” ইয়াত কোৱা হৈছে .

নৱেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা পুনৰীক্ষণ কাৰ্য্যসূচীসমূহৰ ভিতৰত সংহত খচৰা নিৰ্বাচনী তালিকা প্ৰকাশৰ পিছত লাভ কৰা দাবী আৰু আপত্তিৰ নিষ্পত্তিও অন্তৰ্ভুক্ত। ICIয়ে কয় যে বিশেষ সাৰাংশ পুনৰীক্ষণৰ অধীনত নিৰ্বাচনী তালিকাৰ খচৰাত দাবী আৰু আপত্তি দাখিল কৰিবলৈ এমাহৰ সময়সীমা আছে। সপ্তাহৰ শেষৰ ফালে চিইঅ’সকলে বিশেষ শিবিৰৰ আয়োজন কৰিব যাৰ বাবে সংশ্লিষ্ট চিইঅ’সকলে তাৰিখটো প্ৰচাৰ কৰিব। ২০২৩ চনৰ ৫ জানুৱাৰীত চূড়ান্ত নিৰ্বাচনী তালিকা প্ৰকাশ কৰা হ’ব।

ICIয়ে কয় যে সম্ভাৱ্য পৰিসৰত কাষৰীয়া ভোটকেন্দ্ৰসমূহলৈ ছেকচনসমূহ যুক্তিসংগত কৰাৰ পিছতহে নতুন ভোটগ্ৰহণ কেন্দ্ৰ সৃষ্টি কৰা হ’ব। ভোটগ্ৰহণ কেন্দ্ৰসমূহৰ যুক্তিসংগতকৰণৰ অন্যান্য উদ্দেশ্য হৈছে পৰিয়ালৰ সকলো সদস্য আৰু ওচৰ-চুবুৰীয়াক এটা খণ্ডত গোট কৰা বুলিও কোৱা হৈছে।

untitled 2 copy

আধাৰৰ সবিশেষ লিংক কৰাৰ ব্যৱস্থা

The ECI also said that for the linking of Aadhaar number with electoral roll data, a provision has been made in the modified registration forms to seek Aadhaar details of electors. A new Form-6B has also been introduced for collecting Aadhaar number of existing electors.

ICIয়ে লগতে কয় যে নিৰ্বাচনী তালিকাৰ তথ্যৰ সৈতে আধাৰ নম্বৰ সংযোগ কৰাৰ বাবে সংশোধিত পঞ্জীয়ন প্ৰ-পত্ৰত নিৰ্বাচকৰ আধাৰ সবিশেষ বিচৰাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। বৰ্তমানৰ নিৰ্বাচকসকলৰ আধাৰ নম্বৰ সংগ্ৰহৰ বাবেও নতুন ফৰ্ম-৬বি প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে।

কিন্তু নিৰ্বাচনী তালিকাত নাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে কোনো আবেদন নাকচ কৰা নহ’ব আৰু কোনো ব্যক্তিয়ে আধাৰ নম্বৰ প্ৰদান বা অন্তৰংগ প্ৰদান কৰিব নোৱাৰাৰ বাবে নিৰ্বাচনী তালিকাত কোনো প্ৰৱেশ বাদ দিয়া নহ’ব।

“আৱেদনকাৰীৰ আধাৰ সংখ্যা চম্ভালি থকাৰ সময়ত আধাৰ (আৰ্থিক আৰু অন্যান্য ৰাজসাহায্য, সুবিধা আৰু সেৱাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা প্ৰদান) আইন, ২০১৬ৰ ধাৰা ৩৭ৰ অধীনত থকা বিধান মানি চলিব লাগিব বুলি জোৰ দিয়া হৈছে। কোনো কাৰণতে ই ৰাজহুৱা হ’ব নালাগে। যদিহে নিৰ্বাচকৰ তথ্য ৰাজহুৱা প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ৰাখিব লাগে, তেন্তে আধাৰ সবিশেষ আঁতৰাই পেলাব লাগিব বা মুখা পিন্ধিব লাগিব।’- ইয়াত কোৱা হৈছে।

বৰ্তমানৰ নিৰ্বাচকসকলৰ আধাৰ নম্বৰ সংগ্ৰহৰ বাবে ১ আগষ্টৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব সময় নিৰ্ধাৰিত অভিযান। আধাৰ নম্বৰৰ ফাৰ্নিচিং বিশুদ্ধ স্বেচ্ছামূলক। ICIয়ে লগতে কয় যে এই কাৰ্যসূচীৰ উদ্দেশ্য হৈছে নিৰ্বাচকসকলৰ পৰিচয় স্থাপন কৰা আৰু নিৰ্বাচনী তালিকাত প্ৰৱেশৰ প্ৰমাণীকৰণ।

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Related Posts

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.