PM YASASVI আঁচনি ২০২২ ৰ জৰিয়তে মেধাৱী পিছপৰা শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ১৫ হাজাৰ বৃত্তি প্ৰদান কৰিব

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

PM YASASVI Scheme To Offer 15,000 Scholarships To Meritorious Backward Class Students: ভাৰত চৰকাৰৰ সামাজিক ন্যায় আৰু ক্ষমতায়ন মন্ত্ৰালয়ে PM YASASVI আঁচনিৰ অধীনত ১৫ হাজাৰ বৃত্তি প্ৰদানৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। অন্য পিছপৰা শ্ৰেণী (OBC), ডি-নটিফাইড, যাযাবৰী আৰু অৰ্ধ-যাযাবৰী (DNT) আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণী (EBC)ৰ ৯-১২ শ্ৰেণীৰ মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে বছৰি ৭৫,০০০ টকাৰ পৰা ১,২৫,০০০ টকা পৰ্যন্ত বৃত্তিৰ ধন লাভ কৰিব লাগিব। 

নেচনেল টেষ্টিং এজেন্সী চমুকৈ এন টি এয়ে পি এম ইয়ং এচিভাৰ্ছ স্কোলাৰশ্বিপ এৱাৰ্ড স্কিম ফৰ ভাইব্ৰেণ্ট ইণ্ডিয়া (পি এম ইয়াছাছভি আঁচনি ২০২২)ৰ দুৱাৰমুখ পৰীক্ষাৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছে। সামাজিক ন্যায় আৰু ক্ষমতায়ন মন্ত্ৰালয়ে (ভাৰত চৰকাৰ) প্ৰণয়ন কৰা এই আঁচনিৰ অধীনত বিভিন্ন পিছপৰা পাঠ্যক্ৰম (OBC), অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণী (EBC), আৰু De-Notified, Nomadic & Semi Nomadic Tribes ৰ অন্তৰ্গত ১৫,০০০ যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰী (DNT/NT/SNT) শ্ৰেণীত, প্ৰতি ১২ মাহত ৭৫,০০০ টকাৰ পৰা ১, ২৫,০০০ টকালৈকে বৃত্তি লাভ কৰাৰ সুযোগ থিয় দিছে।

সামাজিক ন্যায় আৰু ক্ষমতায়ন মন্ত্ৰালয়, চৰকাৰৰ। of India এ অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী (OBC), অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণী (EBC) আৰু De-Notified, Nomadic & Semi ৰ অন্তৰ্গত যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলক বৃত্তি প্ৰদানৰ বাবে PM Young Achievers Scholarship Award Scheme for Vibrant India (YASASVI) নামেৰে জনাজাত এখন আঁচনি প্ৰণয়ন কৰিছে যাযাবৰী জনজাতি(DNT/S-NT) শ্ৰেণীসমূহ, (যাৰ সকলো উৎসৰ পৰা পিতৃ-মাতৃ/অভিভাৱিকাৰ বাৰ্ষিক আয় ২.৫ লাখ টকাৰ অধিক নহয়) সমগ্ৰ ভাৰতৰ চিনাক্তকৃত বিদ্যালয়সমূহত নৱম শ্ৰেণী আৰু একাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰা। আঁচনিৰ অধীনত বৃত্তি প্ৰদানৰ বাবে প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচন কৰা হয় YASASVI ENTRANCE TEST নামৰ লিখিত পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে। YASASVI ENTRANCE TEST 2022 অনুষ্ঠিত কৰাৰ দায়িত্ব NTA ৰ ওপৰত অৰ্পণ কৰা হৈছে।তলত দিয়া বিৱৰণ অনুসৰি NTA য়ে YASASVI ENTRANCE TEST-2022 অনুষ্ঠিত কৰিব

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

know about the PM YASASVI Scheme

PM YASASVI আঁচনি ২০২২

আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱাৰ তাৰিখ ২৭ জুলাই ২০২২
আবেদন কৰাৰ শেষ তাৰিখ 26 August 2022 (till 11.50 PM)
Date of the test 11 September 2022 (Sunday)
Time period  3 hours 
Last entry into exam centre  01.30 PM
Mode of examination  Computer-based test (CBT)
Pattern of the exam Objective type comprising 100 multiple choice questions (MCQs)
Medium English and Hindi
Exam cities The exam will be held in 78 cities across India
How to apply? Candidates are required to apply online at https://yet.nta.ac.in
Exam fee Candidates are not required to pay any exam fee
Helpline numbers for NTA 011-40759000, 011-6922 7700 (from 10.00 AM to 5.00 PM)

PM YASASVI আঁচনি ২০২২- প্ৰৱেশ পৰীক্ষা ২০২২ৰ বাবে যোগ্যতা

  • ভাৰতীয় নাগৰিক হ’ব লাগে
  • OBC বা EBC বা DNT শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত হ’ব লাগে।
  • ২০২১-২২ চনত অষ্টম শ্ৰেণী বা দশম শ্ৰেণী (যিদৰে হ’ব পাৰে) উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিছিল
  • সকলো উৎসৰ পৰা তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃ/অভিভাৱিকাৰ বাৰ্ষিক আয় ৫০ টকাতকৈ অধিক হ’ব লাগে। ২.৫ লাখ
  • নৱম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ বাবে আবেদন কৰা প্ৰাৰ্থীৰ জন্ম ২০০৬ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ২০১০ চনৰ ৩১ মাৰ্চৰ ভিতৰত (দুয়োটা দিনকে ধৰি) হ’ব লাগিছিল।
  • একাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ বাবে আবেদন কৰা প্ৰাৰ্থীৰ জন্ম ২০০৪ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ২০০৮ চনৰ ৩১ মাৰ্চৰ ভিতৰত (দুয়োটা দিনকে ধৰি) হ’ব লাগিছিল।
  • ল’ৰা-ছোৱালী উভয়ে আবেদন কৰিবলৈ যোগ্য। সকলো লিংগৰ বাবে যোগ্যতাৰ প্ৰয়োজনীয়তা একে।

বৃত্তিৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ হ’লে প্ৰাৰ্থীৰ অভিভাৱক বা অভিভাৱকৰ বাৰ্ষিক আয় ২.৫ লাখ টকাৰ অধিক হ’ব নালাগে। PM YASASVI বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে ইচ্ছুকসকলে অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে ২৬ আগষ্টলৈকে আবেদন পত্ৰ জমা দিব পাৰিব– yet.nta.ac.in। ২৭ আগষ্টৰ পৰা ৩১ আগষ্টলৈ আবেদন সংশোধন উইণ্ড’ খোলা থাকিব।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ সংস্থাই (NTA) অনুষ্ঠিত কৰা YASASVI প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত (YET) ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক তেওঁলোকৰ মেধাৰ ভিত্তিত বৃত্তিৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হ’ব। ১১ ছেপ্টেম্বৰত কম্পিউটাৰ ভিত্তিক পৰীক্ষা (চিবিটি) মোডত অনুষ্ঠিত হ’ব প্ৰৱেশ পৰীক্ষা আৰু ৫ ছেপ্টেম্বৰত একেটা পৰীক্ষাৰ নামভৰ্তি কাৰ্ড উপলব্ধ হ’ব।

এই আঁচনিৰ অধীনত নৱম আৰু দশম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক বছৰি ৭৫ হাজাৰ টকা (পা) আৰু একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ১,২৫ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰা হ’ব।

পি এম ইয়াছাছভি বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীৰ এটা বৈধ মোবাইল নম্বৰ, আধাৰ নম্বৰ (এ আই ডি), আধাৰ লিংকড বেংক একাউণ্ট, আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ আৰু জাতিৰ প্ৰমাণ পত্ৰ থাকিব লাগিব।

টোকা: 

আবেদনকাৰীয়ে   পিএম ইয়াছাছভি আঁচনি ২০২২ৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণৰ বাবে  তথ্য বুলেটিন চাব লাগিব।প্ৰাৰ্থীসকলে  যিকোনো আপডেটৰ বাবে এনটিএৰ  ৱেবছাইটতো পৰীক্ষা কৰি থাকিব লাগিব।

PM YASASVI আঁচনিৰ বৃত্তি: কেনেকৈ আবেদন কৰিব

ইচ্ছুক প্ৰাৰ্থীসকলৰ হাতত ২৬ আগষ্টলৈকে সময় আছে এই কাৰ্যসূচীত পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ, আৰু অনলাইন আবেদনৰ বাবে সংশোধনী উইণ্ড’ ২৭ আগষ্টৰ পৰা ৩১ আগষ্টলৈকে খোলা থাকিব।

স্তৰ ১: অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক — yet.nta.ac.in

ষ্টেপ ২: আপোনাৰ পঞ্জীয়নৰ অৱস্থাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি হোম পেজত উপলব্ধ ‘register’ বা ‘login’ লিংকত ক্লিক কৰক।

প্ৰাৰ্থী পঞ্জীয়ন

৩য় পদক্ষেপ: সকলো প্ৰয়োজনীয় ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী বিৱৰণ পূৰণ কৰক।

৪ৰ্থ পদক্ষেপ: প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ, স্বাক্ষৰ আদি আপলোড কৰক।

৫ম পদক্ষেপ: আবেদন দাখিল কৰক। ডাউনলোড কৰক আৰু ভৱিষ্যতে ব্যৱহাৰৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰক।

আবেদনৰ বাবে নথি-পত্ৰ: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ এটা বৈধ কাৰ্য্যকৰী মোবাইল নম্বৰ, আধাৰ নম্বৰ (UID), আধাৰ লিংকড বেংক একাউণ্ট, আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ আৰু জাতিৰ প্ৰমাণ পত্ৰ থাকিব লাগিব।

পৰীক্ষাৰ্থীসকলে মন কৰিব যে তেওঁলোকে কোনো ধৰণৰ পৰীক্ষাৰ মাচুল দিব নালাগে। আবেদন পত্ৰসমূহ সফলতাৰে দাখিল কৰি সংশোধন কৰাৰ পিছত ২০২২ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত অফিচিয়েল ৱেবছাইটত এনটিএয়ে এডমিট কাৰ্ডসমূহ মুকলি কৰি দিব।

এইবাৰ ১১ ছেপ্টেম্বৰত অনুষ্ঠিত হ’ব লগা এই পৰীক্ষাটো তিনি ঘণ্টাৰ হ’ব আৰু কম্পিউটাৰ ভিত্তিক পৰীক্ষা (CBT) মোডত অনুষ্ঠিত হ’ব। ই ১০০টা বহু পছন্দৰ প্ৰশ্ন (এমচিকিউ)ৰে গঠিত বস্তুনিষ্ঠ ধৰণৰ হ’ব। সমগ্ৰ ভাৰতৰ ৭৮ খন চহৰত অনুষ্ঠিত হ’ব, আৰু প্ৰশ্নকাকত হিন্দী আৰু ইংৰাজী ভাষাত উপলব্ধ হ’ব।

এম এছ জে এণ্ড ইৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা বিদ্যালয়সমূহত অধ্যয়নৰ বাবে বৃত্তি প্ৰদানৰ বাবে নৱম শ্ৰেণী আৰু একাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰা অ’বিচি, ইবিচি আৰু ডিএনটি শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচনৰ বাবে ইয়ং এচিভাৰ্ছ বৃত্তি প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰা হৈছে।

balbir

অধিক জানিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ সংস্থা (এনটিএ)ৰ বিষয়ে

এম এছ জে এণ্ড ই, ভাৰত চৰকাৰে (GoI) মূল্যায়নৰ উদ্দেশ্যে কাৰ্যক্ষম, স্বচ্ছ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মানক পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰাৰ বাবে ছ’চাইটিজ ৰেজিষ্ট্ৰেচন এক্ট (১৮৬০)ৰ অধীনত এক স্বতন্ত্ৰ, স্বায়ত্তশাসিত আৰু স্বনিৰ্ভৰশীল প্ৰিমিয়াৰ পৰীক্ষণ সংস্থা হিচাপে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ সংস্থা (এনটিএ) প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে প্ৰিমিয়াৰ উচ্চ শিক্ষানুষ্ঠান(HEI)ত নামভৰ্তিৰ বাবে প্ৰাৰ্থীৰ যোগ্যতা।

About সামাজিক ন্যায় আৰু ক্ষমতায়ন মন্ত্ৰালয়(MSJ&E), Govt. ভাৰতৰ

এম এছ জে এণ্ড ই, চৰকাৰী। Of India কাৰ্যকৰী কৰে Govt. শিক্ষা, কল্যাণ, সামাজিক ন্যায় আৰু সমাজৰ বঞ্চিত আৰু প্ৰান্তীয় শ্ৰেণীৰ সবলীকৰণৰ সৈতে জড়িত কাৰ্য্যকলাপৰ প্ৰসাৰৰ নীতিসমূহ যেনে- অনুসূচিত জাতি, পিছপৰা শ্ৰেণী, বিশেষভাৱে সক্ষম ব্যক্তি, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আৰু ড্ৰাগছ সেৱনৰ বলি ইত্যাদি।

ভিব্ৰেণ্ট ইণ্ডিয়াৰ বাবে পি এম ইয়ং এচিভাৰ্ছ বৃত্তি বঁটা আঁচনি (YASASVI)

চৰকাৰৰ এম এছ জে এণ্ড ই। of India, এ অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী (OBC), অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণী (EBC) আৰু যাযাবৰী আৰু অৰ্ধ-যাযাবৰী জনজাতি ডি-অধিসূচিত জনজাতিক বৃত্তি প্ৰদানৰ বাবে PM Young achievers Scholarship Award Scheme for Vibrant India (YASASVI) নামেৰে জনাজাত এখন আঁচনি প্ৰণয়ন কৰিছে (ডিএনটি) ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, যাৰ অভিভাৱক/অভিভাৱিকাৰ বাৰ্ষিক আয় ৫০ টকাতকৈ বেছি নহয়। ২.৫ লাখ টকা, চিনাক্ত কৰা বিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰি আছে।

বৃত্তিৰ বঁটা দুটা স্তৰত দিয়া হয়:
* নৱম শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰা
ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে * একাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে

আঁচনিৰ অধীনত বৃত্তি প্ৰদানৰ বাবে প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচন কৰা হয় YASASVI ENTRANCE TEST (YET) 2022 নামেৰে জনাজাত লিখিত পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে
। of India য়ে YASASVI ENTRANCE TEST-2022 অনুষ্ঠিত কৰাৰ দায়িত্ব NTAক অৰ্পণ কৰিছে।

OBC, EBC আৰু DNT ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে ১৫,০০০ SCHOLARSHIPS ৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ

• আবেদন খোলা থাকিব: ২৭.০৭.২০২২ৰ পৰা ২৬.০৮.২০২২লৈ
• সংশোধন উইণ্ড’: ২৭.০৮.২০২২ৰ পৰা ৩১.০৮.২০২২লৈ
• এডমিট কাৰ্ড প্ৰদৰ্শন: ০৫.০৯.২০২২
• পৰীক্ষাৰ তাৰিখ: ১১.০৯.২০২২ (ৰবিবাৰ)

ব্যৱহাৰকাৰী সংযোগসমূহ

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

Related Posts

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.