Home » ৪৫ দিনৰ ভিতৰত গ্ৰাম্য বাৰসমূহ ৱাইন শ্বপলৈ ৰূপান্তৰিত হ’ব

৪৫ দিনৰ ভিতৰত গ্ৰাম্য বাৰসমূহ ৱাইন শ্বপলৈ ৰূপান্তৰিত হ’ব

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

অসম চৰকাৰে সকলো গ্ৰাম্য বাৰক ৱাইন দোকানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে বুলি সোমবাৰে কয় যে দক্ষতা বিকাশ নিয়োগ আৰু উদ্যোগীকৰণ আৰু পৰ্যটন বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই। সোমবাৰে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ সভাপতিত্বত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকৰ সময়ত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়। ”আমি দেখিছো যে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বাৰবোৰে মূল্যবোধ নষ্ট কৰি পেলাইছে কাৰণ এই সুৰাৰ দোকানবোৰে বিক্ৰী কৰি মানুহক বহি পান কৰিবলৈ দিয়ে। সেয়েহে এই গ্ৰাম্য বাৰসমূহক নিজ নিজ জিলা উপায়ুক্তই (ডিচি) ৪৫ দিনৰ ভিতৰত ৱাইনৰ দোকানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব,” কেবিনেট বৈঠকৰ পিছত এখন সংবাদমেলৰ সময়ত জয়ন্তই কয়।

অসম চৰকাৰে সকলো গ্ৰাম্য বাৰক ৱাইন দোকানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে। জি প্লাছৰ সৈতে কথা পাতি ৰাজ্যিক আবকাৰী মন্ত্ৰী পৰিমল সুক্লবৈদ্যই কয় যে অঞ্চলটোৰ বাৰে গ্ৰাম্য মূল্যবোধ বিনষ্ট কৰিছে বুলি বহু গ্ৰামাঞ্চলৰ পৰা অভিযোগ পোৱাৰ পিছতে এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। গ্ৰামাঞ্চলৰ এই সুৰা বিক্ৰী কৰা দোকানবোৰে বিক্ৰী কৰি মানুহক বহি পান কৰিবলৈ দিয়ে।

৮ আগষ্টত অসম কেবিনেটৰ বৈঠকত সিদ্ধান্ত লোৱা হয় যে সকলো গ্ৰাম্য “অন” সুৰাৰ দোকান “অফ” ৱাইন দোকানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ’ব। সকলো জিলাৰ উপায়ুক্তই ৪৫ দিনৰ ভিতৰত বাৰসমূহ ৱাইন শ্বপলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব।

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

পৰিমল সুক্লবৈদ্যই আৰু জনায় যে সমগ্ৰ অসমতে ৱাইন দোকান নথকা এলেকাসমূহ চিনাক্ত কৰিবলৈ এক জৰীপ চলোৱা হৈছে, সেই অঞ্চলসমূহৰ বাবে জৰীপ ৱাইন দোকানৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদান কৰাৰ পিছত।

কালি ৮ আগষ্টত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকত গুৰু পৰিকল্পনাৰ পৰিসৰ বহল কৰা, লজিষ্টিক নীতিৰ ফ্ৰেমৱৰ্ক কৰা, জব্দ কৰা বাহন নিলাম কৰা, বিডিঅ’ৰ পদ পূৰণৰ বাবে পদোন্নতিৰ নীতি শিথিল কৰা, জিআইএছৰ পেমেণ্টৰ নীতি-নিয়ম শিথিল কৰা আদিৰ সৈতে জড়িত কেইবাটাও সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়। , টুইটাৰত লিখিছে মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই।

টুইটটোত বৈঠকত কেবিনেটে গ্ৰহণ কৰা মূল সিদ্ধান্তসমূহো তলত উল্লেখ কৰা হৈছে।

জব্দ কৰা বাহনৰ নিলাম

বিভিন্ন মটৰ গাড়ী অপৰাধৰ অধীনত জব্দ কৰা, জব্দ কৰা আৰু আটক কৰা বাহনসমূহ নিলাম কৰিবলৈ নিৰ্দিষ্ট বিষয়াসকলক ক্ষমতা প্ৰদান কৰিবলৈ অসম মটৰ গাড়ী নিয়ম, ২০০৩ সংশোধন

প্ৰমোচনৰ মাপকাঠী সহজ কৰি তোলা

• সহকাৰী বিডিঅ’ (পঞ্চায়ত) আৰু সহকাৰী বিডিঅ’ (মহিলা আৰু শিশু)ৰ ফিডাৰ কেডাৰৰ পৰা ব্লক উন্নয়ন বিষয়া পদলৈ পদোন্নতিৰ বাবে যোগ্যতাসম্পন্ন সেৱাৰ সময় ১৫ৰ পৰা ১৩ বছৰলৈ এককালীন শিথিলতা

• ইয়াৰ দ্বাৰা বিডিঅ’ৰ খালী হৈ থকা ৩৪টা পদ প্ৰমোচনেল কোটাৰ পৰা পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত হ’ব

অবিবাহিত কন্যাৰ বাবে পাৰিবাৰিক পেঞ্চন

• অসম (সেৱা) পেঞ্চন নিয়ম, ১৯৬৯ সংশোধন কৰি পেঞ্চনাৰৰ অবিবাহিত আশ্ৰয়দাতা কন্যাই পাৰিবাৰিক পেঞ্চন লাভ কৰাত সন্মুখীন হোৱা কষ্ট লাঘৱ কৰিব আৰু অবিবাহিত কন্যাৰ দ্বাৰা নাবালক পুত্ৰ, অক্ষম সন্তান, আন এজন অবিবাহিত আশ্ৰয়দাতা আদি সকলো যোগ্য ভাই-ভনীৰ মাজত বিতৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰা হ’ব শিশু

• পেঞ্চনৰ বাবে আবেদনৰ বাবে এখন বিস্তৃত পৰীক্ষা তালিকা অনুমোদন কৰা

• এটা ব্যৱস্থা যোগ কৰা হৈছে যে অবিবাহিত কন্যাই সকলো যোগ্য হিতাধিকাৰীক পেঞ্চন বিতৰণ নকৰাৰ অভিযোগৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰে যোগ্য ব্যক্তিসকলৰ মাজত সমানে বিতৰণ কৰিব পাৰে

অসমক লজিষ্টিক হাবলৈ ৰূপান্তৰ কৰা (অসম লজিষ্টিক নীতিৰ অনুমোদন, ২০২২)

নীতিৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ এনেদৰে উল্লেখ কৰা হৈছে:

• সচিব-ৰাংক বিষয়াৰ নেতৃত্বত নিবেদিত লজিষ্টিক বিভাগ

• EoDB (Ease of Doing Business) পৰ্টেলৰ জৰিয়তে প্ৰস্তাৱ মূল্যায়ন আৰু প্ৰৰোচনামূলক বিতৰণ

• এআইআইডিচি আৰু এআইডিচিয়ে গঢ়ি তোলা ঔদ্যোগিক উদ্যানে ইয়াৰ ১৫% মাটি লজিষ্টিকছ পাৰ্ক, ট্ৰাক টাৰ্মিনেল, কল্ড ষ্ট’ৰেজ, গুদাম, প্ৰাথমিক প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কেন্দ্ৰ আদিকে ধৰি লজিষ্টিক আন্তঃগাঁথনিৰ উন্নয়নৰ বাবে ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব।

• ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগে লজিষ্টিক সুবিধা স্থাপনৰ বাবে য’তেই প্ৰয়োজন হয় তাতেই ভূমি ৰূপান্তৰক অগ্ৰাধিকাৰ দিব লাগিব

চুইফ্ট ই-ফাইল নিষ্কাশন

জনতা ভৱন ২০২২ চনৰ ২ অক্টোবৰৰ পৰা কাগজবিহীন প্ৰশাসনলৈ স্থানান্তৰিত হোৱাৰ বাবে চিএমঅ’ত ই-ফাইল নিষ্পত্তিৰ বাবে ষ্টেণ্ডাৰ্ড অপাৰেটিং প্ৰচিডিউৰ (এছঅ’পি)।

জিআইএছ পেমেণ্টৰ সৰলীকৰণ

• পেঞ্চনাৰ বা আইনী উত্তৰাধিকাৰীয়ে লিখিত প্ৰতিশ্ৰুতিৰ জৰিয়তে ঘাটিৰ সুতৰ সৈতে কৰ্তন কৰিবলৈ সন্মত হ’লে নাটনিৰ কৰ্তন আৰু অনুদান গোট বীমা আঁচনি (জিআইএছ)ৰ অনুমতি দিয়া

• হিতাধিকাৰীসকলক জিআইএছৰ ধন পৰিশোধ কৰাত সৰল আৰু পলম হোৱাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ জিআইএছত এটা নতুন দফা যোগ কৰা হ’ব

গুৱাহাটী গুৰু আঁচনি কাৰ্যকৰী ৰূপায়ণ (গুৱাহাটী মহানগৰ উন্নয়ন কৰ্তৃপক্ষ আইন, ১৯৮৫ চনৰ সংশোধনীৰ অনুমোদন)

• গুৱাহাটী মহানগৰ এলেকাৰ বাবে গুৰু পৰিকল্পনাৰ পৰিসৰ আৰু বিষয়বস্তু বহল কৰা, নতুন ভূমি ব্যৱহাৰ মণ্ডল প্ৰৱৰ্তন কৰা আৰু উন্নয়ন অধিকাৰ হস্তান্তৰ, ট্ৰেনজিট অৰিয়েণ্টেড উন্নয়ন, স্থানীয় এলেকা পৰিকল্পনা আৰু নগৰ পৰিকল্পনা আঁচনি ৰূপায়ণৰ দৰে সংস্কাৰমূলক এজেণ্ডা পূৰণ কৰা

• স্থানীয় এলেকা পৰিকল্পনা ৰূপায়ণে ৰাজহুৱা স্থান, মুকলি স্থানৰ পুনৰ্গঠন, ফৰ্ম-ভিত্তিক বিল্ডিং ক’ড প্ৰণয়ন আদিৰ জৰিয়তে উন্নয়নৰ মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰি বৰ্তমানৰ এলেকাৰ পুনৰ উন্নয়ন নিশ্চিত কৰিব।

নগৰীয়া পৰিবহণ আৰু যাতায়ত ব্যৱস্থা সুশৃংখলিত কৰা

• চহৰৰ এক বিস্তৃত গতিশীলতা পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰা, নগৰ পৰিবহণ আন্তঃগাঁথনিত বিনিয়োগৰ আয়োজন কৰা, বিভিন্ন পৰিবহণ সংস্থাৰ মাজত ফলপ্ৰসূ সমন্বয় স্থাপন কৰা আদিৰ বাবে এটা বিধিগত সংস্থা ইউনিফাইড মেট্ৰ’পলিটান ট্ৰেন্সপ’ৰ্ট অথৰিটি (ইউএমটিএ) গঠন কৰা হ’ব।

• ইয়াৰ ফলত ৰাজ্য চৰকাৰে সক্ষম হ’ব। গণ দ্ৰুত পৰিবহণ ব্যৱস্থা (এমআৰটিএছ)/বাছ দ্ৰুত পৰিবহণ ব্যৱস্থা (বিআৰটিএছ) আৰু অন্যান্য পৰিবহণ প্ৰকল্পৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় সহায় লাভ কৰা

গুৰু পৰিকল্পনা ৰূপায়ণ (অসম নগৰ আৰু দেশ পৰিকল্পনা আইন, ১৯৫৯ চনৰ সংশোধনীৰ অনুমোদন)

আইনখনৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ হ’ল-

• মাষ্টাৰ প্লেন, টাউন প্লেনিং আঁচনি, স্থানীয় এলেকা পৰিকল্পনা আদিৰ উদ্দেশ্যে পৰিকল্পনা এলেকা ঘোষণা কৰা।

• গুৰু পৰিকল্পনা ৰূপায়ণ ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰা

• নগৰ পৰিকল্পনা আঁচনি আৰু স্থানীয় এলেকা পৰিকল্পনাৰ দৰে ক্ষুদ্ৰ পৰ্যায়ৰ পৰিকল্পনা কৌশল আৰু ভূমি পুলিং আঁচনিৰ দৰে ভূমি সংযোগ কৌশলৰ বিশদ বিৱৰণ দিয়া হৈছে

• ট্ৰেনজিট অৰিয়েণ্টেড ডেভেলপমেণ্ট, ট্ৰেন্সফাৰেবল ডেভেলপমেণ্ট ৰাইটছ, লেণ্ড পুলিং চিষ্টেম আদিৰ বাবে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা ব্যৱস্থা।

• শাস্তিৰ পুনৰীক্ষণ আৰু শাস্তিমূলক ব্যৱস্থাৰ অপৰাধমুক্তকৰণ

 

 

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

1 comment

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.