APDCL স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ: কোনো অতিৰিক্ত বিদ্যুৎ চাৰ্জ লোৱা নহয়

by Dhrubajyoti Haloi
WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

APDCL’s Smart Prepaid Meters: The Key to Lowering Your Electricity Costs

[আমাৰ কোম্পানী]ত, আমি আমাৰ গ্ৰাহকসকলক শক্তি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত শেহতীয়া তথ্য আৰু বাতৰিসমূহ প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। এই লেখাটোত আমি স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম আৰু ই কেনেকৈ গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বিলত ধন ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ কি?

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ হৈছে এক নতুন প্ৰযুক্তি যাৰ সহায়ত গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বাবে আগতীয়াকৈ ধন পৰিশোধ কৰিব পাৰে। পৰম্পৰাগত মিটাৰৰ দৰে নহয়, যিয়ে গ্ৰাহকে ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বাবে ধন দিব লাগে, স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰত গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বাবে আগতীয়াকৈ ধন দিব লাগে। ইয়াৰ ফলত গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু মাহৰ শেষত বৃহৎ বিলৰ আঘাতৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

 

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে কেনেকৈ কাম কৰে?

Assam Direct Recruitment Guide Book PDF

Assamese Medium: Click Here

English Medium: Click Here

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে গ্ৰাহকৰ ঘৰত ইনষ্টল কৰা এটা সৰু ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰি কাম কৰে। এই ডিভাইচটো গ্ৰাহকৰ বিদ্যুৎ মিটাৰৰ সৈতে সংযুক্ত আৰু ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ চাৰ্ভাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰে। যেতিয়া কোনো গ্ৰাহকে বিদ্যুৎ ক্ৰয় কৰিব বিচাৰে তেতিয়া তেওঁলোকে কেৱল নিজৰ মোবাইল ফোন বা পেমেণ্ট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি নিজৰ একাউণ্টটো টপ আপ কৰে। ইয়াৰ পিছত স্মাৰ্ট মিটাৰে গ্ৰাহকৰ একাউণ্টৰ বেলেঞ্চৰ পৰা বিদ্যুতৰ খৰচ কৰ্তন কৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ এটা মূল সুবিধা হ’ল ইয়াৰ দ্বাৰা গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ বাস্তৱ সময়ত নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ শক্তি কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰে সেই বিষয়ে অধিক জ্ঞাত সিদ্ধান্ত লোৱাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকে ধন সঞ্চয় কৰিব পৰা ক্ষেত্ৰসমূহ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰত কোনো অতিৰিক্ত বিদ্যুৎ চাৰ্জ লোৱা নহয়

শেহতীয়াকৈ স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকৰ পৰা তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বাবে অতিৰিক্ত ধন লোৱা হ’ব নেকি সেই লৈ কিছু বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হৈছে। অৱশ্যে আমি নিশ্চিত কৰি সুখী যে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ ওপৰত কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ লোৱা নহয়।

আচলতে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে প্ৰকৃততে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বিলত ধন ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। গ্ৰাহকক বাস্তৱ সময়ত তেওঁলোকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ অনুমতি দি স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে গ্ৰাহকক এনে অঞ্চল চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে য’ত তেওঁলোকে শক্তি ৰাহি কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিদ্যুতৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সুবিধা

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে কেইবাটাও সুবিধা আছে। ইয়াত মাত্ৰ কেইটামান আছে:

  1. শক্তি ব্যৱহাৰৰ ওপৰত অধিক নিয়ন্ত্ৰণ: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ বাস্তৱ সময়ত নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে প্ৰয়োজনতকৈ অধিক শক্তি ব্যৱহাৰ কৰা অঞ্চলসমূহ চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে।
  2. আৰু অপ্ৰত্যাশিত বিল নাথাকিব: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সহায়ত গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ খৰচ আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰে, অৰ্থাৎ মাহৰ শেষত তেওঁলোকে অপ্ৰত্যাশিত বিলৰ আঘাত নাপাব।
  3. মিটাৰ ৰিডিঙৰ প্ৰয়োজন নাই: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ ৰিডিং প্ৰেৰণ কৰে, অৰ্থাৎ গ্ৰাহকে নিজেই মিটাৰ ৰিডিং লোৱাৰ চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  4. ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই: গ্ৰাহকে নিজৰ মোবাইল ফোন বা পেমেণ্ট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি একাউণ্ট টপ আপ কৰিব পাৰে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে বিল পৰিশোধ কৰিবলৈ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ কাৰ্যালয়লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  5. কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ নাই: কিছুমান উৰাবাতৰিৰ বিপৰীতে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকৰ ওপৰত কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ লোৱা নহয়। আচলতে তেওঁলোকে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বিলৰ ধন ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ কেনেকৈ পাব

যদি আপুনি এটা স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ল’বলৈ আগ্ৰহী, তেন্তে প্ৰথম পদক্ষেপটো হ’ল আপোনাৰ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা। আপোনাৰ অঞ্চলত স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ উপলব্ধ নেকি আৰু কেনেকৈ এটা স্থাপন কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে ক’ব পাৰিব।

বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে ইউটিলিটি কোম্পানীয়ে আপোনাৰ ঘৰলৈ এজন টেকনিচিয়ান পঠিয়াই স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ স্থাপন কৰিব। সংস্থাপন প্ৰক্ৰিয়াই সাধাৰণতে কেইঘণ্টামান সময় লয়, আৰু কাৰিকৰী বিদ্যাবিদে মিটাৰ কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু আপোনাৰ একাউণ্ট টপ আপ কৰিব লাগে ব্যাখ্যা কৰিব।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে কেনেকৈ কাম কৰে

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰত বিদ্যুতৰ ব্যৱহাৰ আৰু পেমেণ্ট নিৰীক্ষণৰ বাবে উন্নত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত তেওঁলোকে কেনেকৈ কাম কৰে:

  1. গ্ৰাহকৰ চৌহদত স্থাপন কৰা এই মিটাৰটো ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ ব্যৱস্থাৰ সৈতে সংযোগ কৰা হয়।
  2. গ্ৰাহকে পেমেণ্ট কাৰ্ড বা মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ একাউণ্ট টপ আপ কৰে।
  3. মিটাৰটোৱে গ্ৰাহকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ বাস্তৱ সময়ত নিৰীক্ষণ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ একাউণ্টৰ পৰা ব্যৱহৃত শক্তিৰ খৰচ কৰ্তন কৰে।
  4. যেতিয়া একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ কম হয়, তেতিয়া মিটাৰে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ একাউণ্ট টপ আপ কৰিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিয়ে।
  5. যদি একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ শূন্য হয়, তেন্তে গ্ৰাহকে পুনৰ তেওঁলোকৰ একাউণ্ট টপ আপ নকৰালৈকে মিটাৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে যোগান বিচ্ছিন্ন কৰে।
  6. মিটাৰটোৱে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ ৰিডিং প্ৰেৰণ কৰে, অৰ্থাৎ গ্ৰাহকে নিজেই মিটাৰ ৰিডিং লোৱাৰ চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সুবিধা

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে পৰম্পৰাগত পোষ্টপেইড মিটাৰতকৈ কেইবাটাও সুবিধা প্ৰদান কৰে:

  1. শক্তি ব্যৱহাৰৰ ওপৰত অধিক নিয়ন্ত্ৰণ: গ্ৰাহকে বাস্তৱ সময়ত তেওঁলোকৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে প্ৰয়োজনতকৈ অধিক শক্তি ব্যৱহাৰ কৰা অঞ্চল চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে।
  2. আৰু অপ্ৰত্যাশিত বিল নাথাকিব: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সহায়ত গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ খৰচ আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰে, অৰ্থাৎ মাহৰ শেষত তেওঁলোকে অপ্ৰত্যাশিত বিলৰ আঘাত নাপাব।
  3. মিটাৰ ৰিডিঙৰ প্ৰয়োজন নাই: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ ৰিডিং প্ৰেৰণ কৰে, অৰ্থাৎ গ্ৰাহকে নিজেই মিটাৰ ৰিডিং লোৱাৰ চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  4. ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই: গ্ৰাহকে নিজৰ মোবাইল ফোন বা পেমেণ্ট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি একাউণ্ট টপ আপ কৰিব পাৰে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে বিল পৰিশোধ কৰিবলৈ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ কাৰ্যালয়লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  5. কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ নাই: কিছুমান উৰাবাতৰিৰ বিপৰীতে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকৰ ওপৰত কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ লোৱা নহয়। আচলতে তেওঁলোকে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ বিদ্যুতৰ বিলৰ ধন ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

আপুনি কিয় স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰলৈ যোৱাৰ কথা চিন্তা কৰিব লাগে

যদি আপুনি এতিয়াও এটা পৰম্পৰাগত পোষ্টপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে, তেন্তে আপুনি এটা স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰলৈ সলনি কৰাৰ কিছুমান কাৰণ ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে:

  1. আপোনাৰ শক্তি ব্যৱহাৰৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে আপোনাক আপোনাৰ শক্তি ব্যৱহাৰৰ বাস্তৱ সময়ৰ দৃশ্যমানতা প্ৰদান কৰে, যিয়ে আপোনাক আপোনাৰ আচৰণত সালসলনি কৰিবলৈ আৰু শক্তি সংৰক্ষণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আপোনাৰ ব্যৱহাৰৰ খবৰ ৰাখি, আপুনি প্ৰয়োজনতকৈ অধিক শক্তি ব্যৱহাৰ কৰা অঞ্চলসমূহ চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু আপোনাৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শেষত শক্তিৰ বিল কম হ’ব পাৰে।
  2. No More Surprises: এটা স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সহায়ত আপুনি আপোনাৰ বিদ্যুতৰ খৰচ আগতীয়াকৈ দিয়ে, অৰ্থাৎ মাহৰ শেষত আপুনি অপ্ৰত্যাশিত বিলৰ আঘাত নাপাব। আপুনি কিমান খৰচ কৰে তাৰ ওপৰত আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ নিয়ন্ত্ৰণ আছে আৰু সেই অনুসৰি আপোনাৰ ব্যৱহাৰ সালসলনি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আপুনি মিটাৰ ৰিডিং বা বিল পৰিশোধ কৰিবলৈ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ কাৰ্যালয়লৈ যোৱাৰ চিন্তা কৰিব নালাগিব।
  3. উন্নত বাজেট: এটা স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ সহায়ত, আপুনি আপোনাৰ শক্তি ব্যৱহাৰৰ বাবে অধিক ফলপ্ৰসূভাৱে বাজেট কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ একাউণ্টটো সৰু সৰু বৃদ্ধিৰে টপ আপ কৰিব পাৰে, মাহৰ শেষত এককালীন ধন দিবলগীয়া হোৱাতকৈ। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ বিত্তীয় ব্যৱস্থাপনা সহজ হ’ব পাৰে আৰু মাহটোৰ শেষৰ আগতে আপোনাৰ ধন শেষ নহ’ব পাৰে।
  4. অধিক সঠিক বিলিং: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইউটিলিটি কোম্পানীলৈ ৰিডিং প্ৰেৰণ কৰে, অৰ্থাৎ আপুনি নিজেই মিটাৰ ৰিডিং লোৱাৰ চিন্তা কৰিব নালাগে। ই আপোনাৰ বিলসমূহ সঠিক হোৱাটো নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু আপুনি অতিৰিক্ত চাৰ্জ লোৱা নহয়।
  5. ব্যৱহাৰ কৰাত সহজ: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰাত সহজ আৰু পেমেণ্ট কাৰ্ড বা মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰি টপ আপ কৰিব পাৰি। অৰ্থাৎ বিল পৰিশোধ কৰিবলৈ ইউটিলিটি কোম্পানীৰ কাৰ্যালয়লৈ যাব নালাগে। আপুনি নিজৰ ঘৰৰ পৰাই আপোনাৰ একাউণ্ট টপ আপ কৰিব পাৰে।
  6. পৰিৱেশৰ উপকাৰ: আপোনাৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰি আপুনি আপোনাৰ কাৰ্বন ফুটপ্ৰিণ্ট হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত পৰিৱেশৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে আৰু অধিক বহনক্ষম ভৱিষ্যত গঢ়ি তোলাত সহায়ক হ’ব পাৰে।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰলৈ কেনেকৈ সলনি কৰিব পাৰি

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰলৈ সলনি কৰাটো সহজ। আপোনাৰ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক আৰু তেওঁলোকক আপোনাৰ চৌহদত এটা স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ স্থাপন কৰিবলৈ কওক। সাধাৰণতে তেওঁলোকে এই কাম বিনামূলীয়াকৈ কৰিব, আৰু ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ শক্তি যোগানত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।

আপোনাৰ স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰ ইনষ্টল হ’লে আপুনি পেমেণ্ট কাৰ্ড বা মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ একাউণ্টটো টপ আপ কৰিব লাগিব। আপুনি এইটো অনলাইন, ফোনত, বা স্থানীয় টপ-আপ পইণ্টত কৰিব পাৰে। মিটাৰে আপোনাৰ শক্তিৰ ব্যৱহাৰ বাস্তৱ সময়ত নিৰীক্ষণ কৰিব, আৰু আপোনাৰ একাউণ্টৰ পৰা ব্যৱহৃত শক্তিৰ খৰচ কৰ্তন কৰিব।

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহক কেনেকৈ উপকৃত কৰে

স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে কেৱল গ্ৰাহককে উপকৃত কৰাই নহয়, ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহকো উপকৃত কৰে। ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰৰ ব্যৱহাৰৰ দ্বাৰা লাভৱান হোৱা কিছুমান উপায় ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

  1. অপাৰেটিং খৰচ হ্ৰাস: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে মিটাৰ ৰিডাৰে ৰিডিং ল’বলৈ চৌহদলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা নাইকিয়া কৰে, যাৰ ফলত ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহৰ বাবে যথেষ্ট খৰচ ৰাহি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইহঁতে কাগজ ভিত্তিক বিলিং ব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ্ৰাস কৰে, যাৰ ফলত ধনো ৰাহি হয়।
  2. উন্নত ৰাজহ সংগ্ৰহ: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ শক্তিৰ বাবে আগতীয়াকৈ ধন পৰিশোধ কৰাটো নিশ্চিত কৰে, অৰ্থাৎ গ্ৰাহকে তেওঁলোকৰ বিল পৰিশোধ নকৰাৰ আশংকা কম। ইয়াৰ ফলত ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহৰ ৰাজহ সংগ্ৰহৰ উন্নতি ঘটে আৰু তেওঁলোকৰ বেয়া ঋণ হ্ৰাস পায়।
  3. শক্তি চুৰি হ্ৰাস: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে শক্তি চুৰি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, কিয়নো কোনোবাই মিটাৰটোৰ লগত খেলা-ধূলা কৰিবলৈ বা সম্পূৰ্ণৰূপে বাইপাছ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিলে ই ধৰা পেলাব পাৰে। অৰ্থাৎ ইউটিলিটি কোম্পানীয়ে শক্তি চুৰি কৰাসকলক চিনাক্ত কৰি তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা ল’ব পাৰে।
  4. বৰ্ধিত গ্ৰাহক সেৱা: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহৰ বাবে গ্ৰাহক সেৱা উন্নত কৰিব পাৰে। গ্ৰাহকে অনলাইন, ফোন বা স্থানীয় টপ-আপ পইণ্টত সহজেই নিজৰ একাউণ্ট টপ আপ কৰিব পাৰে, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে বিল পৰিশোধ কৰিবলৈ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ কাৰ্যালয়লৈ যাব নালাগে। ইয়াৰ ফলত গ্ৰাহকৰ সময় আৰু হেঁচা ৰাহি হ’ব পাৰে আৰু ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ সৈতে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক অভিজ্ঞতা উন্নত হ’ব পাৰে।
  5. উন্নত লোড ব্যৱস্থাপনা: স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহক তেওঁলোকৰ নেটৱৰ্কত লোড ভালদৰে পৰিচালনা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। তেওঁলোকে মিটাৰৰ পৰা পোৱা বাস্তৱ সময়ৰ তথ্য ব্যৱহাৰ কৰি শক্তিৰ অধিক চাহিদা থকা অঞ্চল চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু সেই চাহিদা অধিক ফলপ্ৰসূভাৱে পৰিচালনা কৰাৰ পদক্ষেপ ল’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ব্লেকআউটৰ আশংকা হ্ৰাস পোৱাত সহায়ক হ’ব পাৰে আৰু শক্তি যোগানৰ নিৰ্ভৰযোগ্যতা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰে গ্ৰাহক আৰু ইউটিলিটি কোম্পানী উভয়ৰে বাবে একাধিক সুবিধা প্ৰদান কৰে। শক্তি ব্যৱহাৰৰ বাস্তৱ সময়ৰ দৃশ্যমানতা প্ৰদান কৰি তেওঁলোকে গ্ৰাহকক তেওঁলোকৰ শক্তি ব্যৱহাৰৰ নিয়ন্ত্ৰণ ল’বলৈ আৰু তেওঁলোকৰ বিলত ধন ৰাহি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। একে সময়তে, তেওঁলোকে ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহক খৰচ সঞ্চয়, উন্নত ৰাজহ সংগ্ৰহ, আৰু উন্নত লোড ব্যৱস্থাপনা ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। যদি আপুনি স্মাৰ্ট প্ৰিপেইড মিটাৰলৈ সলনি হ’বলৈ আগ্ৰহী, তেন্তে অধিক জানিবলৈ আজিয়েই আপোনাৰ ইউটিলিটি কোম্পানীটোৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।

WhatsApp Channel Follow Now
Telegram Channel Join Now
YouTube Channel Subscribe

You may also like

Leave a Comment

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.